חדשות

סיכום העדויות בנושא זיהום בנגיף קורונה בתינוקות וילדים (מתוך אתר Medscape)

25/02/2021

 

עם שטף המידע החדש בכל יום אודות זיהום בנגיף הקורונה, קשה לעקוב אחר כל העדכונים אודות ההשפעה של המגפה על ילדים ומהן ההמלצות המתאימות בנושא. במאמר שפורסם באתר Medscape מספקים הכותבים סיכום של העדויות העדכניות בנושא.

 

יילודים

 

מנתונים שנאספו במהלך מרץ עד אוקטובר בשנת 2020 להערכת תוצאות זיהום בנגיף קורונה על נשים הרות ויילודים, רובן היו חיוביות לנגיף הקורונה בטרימסטר השלישי להיריון, עלה כי 12.9% מהיילודים שנולדו לאימהות עם הזיהום הנגיפי נולדו מוקדם, זאת בהשוואה לשיעור צפוי באוכלוסיה של 10%, רמז לכך שזיהום בטרימסטר שלישי עשוי להיות מלווה בסיכון מוגבר ללידה מוקדמת.

 

מבין 610 תינוקות שנולדו לאימהות עם נגיף קורונה ונבדקו בעצמם לזיהום הנגיפי במהלך השהות בבית החולים, 2.6% נמצאו חיוביים לנגיף הקורונה. שיעור התינוקות החיוביים לנגיף קורונה הגיע עד 4.3% בקרב תינוקות שנולדו לאימהות עם זיהום מתועד בנגיף קורונה בתוך שבועיים מהלידה. לא תועדו מקרים של זיהום חדש בתינוקות בקרב אלו שנולדו לאימהות בהם הזיהום אירע למעלה משבועיים טרם הלידה.

 

ממחקר אחר עלה כי בקרב תינוקות בגילאי 0-12 חודשים שאובחנו או טופלו בין פברואר עד מאי, 25 מבין 1,165 תינוקות (2.0%) אובחנו עם הזיהום הנגיפי וכשמונה מהם אושפזו בבית חולים; 85% סבלו מתסמינים במערכת העיכול, 81% פיתחו חום. תסמינים בדרכי נשימה עליונות תועדו ב-59% מהתינוקות, אך התינוקות לא נדרשו לתוספת חמצן. סך העדויות העיד כי תינוקות לרוב מפתחים רק תסמינים קלים כאשר נדבקים בנגיף הקורונה ותסמינים נשימתיים אינם הממצא הנפוץ ביותר.

 

ילדים

 

במחקר שכלל קרוב ל-2,000 ילדים עם בדיקה חיובית לנגיף הקורונה, כשליש (35.9%) לא הציגו כל תסמין של הזיהום. חלק מהתסמינים שתועדו לא סייעו בהבחנה בין ילדים שנמצאו חיוביים לזיהום ואלו שהיו שליליים לנגיף. שכיחות כאבי מפרקים או שרירים, חולשה ותסמינים נשימתיים לא היו שונים בין ילדים עם ובלי זיהום בנגיף הקורונה. עם זאת, אובדן חוש ריח היה הרבה יותר נפוץ בקרב אלו שהיו חיוביים לקורונה (7.7% לעומת 1.1%). כאבי ראש תועדו ב-15.7% מהילדים החיוביים, בהשוואה ל-6.3% מהילדים השליליים לזיהום. חום היה מעט יותר נפוץ ושכיחותו עמדה על 25.5% מהילדים החיוביים ועל 15% מאלו שהיו שליליים לקורונה.

 

החוקרים חישבו כי יחס הסבירות לתוצאה חיובית לזיהום בנגיף הקורונה נע בין 1-1.8 למרבית התסמינים, אם כי עם בחילות והקאות תועד יחס סבירות של 5.5 ועל חוסר חוש ריח הגיע יחס הסבירות הנ"ל ל-7.3. יחס הסבירות היה גבוה יותר עם שילוב תסמינים ועלתה הצעה כי בתי ספר יתמקדו בזיהוי ילדים עם משלבי תסמינים ספציפיים יותר לצורך החלטה על בדיקות אפשריות או בידוד ביתי.

 

זיהום קורונה בבתי ספר

 

הסיכון להדבקה בתנאים שונים בהחלט מעורר עניין בקרב רופאי ילדים והנתונים בנושא חשובים מאוד. מדו"ח מטעם המרכז לבקרת מחלות ומניעתן אודות 17 בתי ספר בוויסקונסין בין אוגוסט ועד נובמבר עלה כי שיעורי הזיהום בתלמידים בקרב מורים ואנשי צוות בבתי ספר עמדו על 63% מהשיעור באוכלוסיה הכללית באותה עת, עדות לכך שהגישות בהן נקטו בבתי ספר היו יעילות. בנוסף, בקרב תלמידים שנדבקו בנגיף קורונה, רק 5% ממקרי ההדבקה יוחסו לחשיפה בבית הספר. לא תועדו מקרים של נגיף קורונה בקרב אנשי צוות על-רקע חשיפה בבית הספר.

 

מנתונים שפורסמו בפברואר 2021 עלה כי מבוגרים צעירים מהווים את המקור הגדול ביותר להמשך המגפה. על-בסיס נתונים בין אוגוסט ועד אוקטובר בשנת 2020, פתיחת בתי הספר לא הובילה לשינוי ברמת האוכלוסייה במקרי תמותה על-רקע קורונה. הנתונים תמכו בהעדפת מתן חיסונים למבוגרים צעירים בגיל העבודה, מאחר ואלו עשויים לסייע במניעת התפשטות המחלה למבוגרים.

 

 

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<