חדשות

תכנית ארצית עשויה לסייע בצמצום טיפול אנטיביוטי בבתי חולים (JAMA Network Open)

27/02/2021

 

תכנית בטיחות ארצית שנועדה לסייע לבתי חולים להקפיד על שימוש מושכל בטיפול אנטיביוטי ולעזור לרופאים לשפר את תהליכי קבלת החלטות לוותה בהפחתת שימוש בטיפול אנטיביוטי וירידה בשיעורי הופעת זיהומי Clostridium difficile בבתי חולים, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת JAMA Network Open.

 

במסגרת המחקר נבחנו השפעות תכנית Safety Program for Antibiotic Use של ה-Agency for Healthcare Research and Quality, אשר הוקמה בשנת 2017 במטרה לסייע לבתי חולים במאמצים לפתח תכניות לשימוש מושכל בטיפול אנטיביוטי.

 

מחודש מרץ בשנת 2020, בתי חולים נדרשים ליישם את תכנית הבטיחות הארצית, הכוללת בין היתר וובינרים אודות אבחנה וניהול מחלות זיהומיות כנגדן ניתן טיפול אנטיביוטי לעיתים קרובות וכן אודות המדע בבסיס בטיחות טיפול אנטיביוטי, צוותי שימוש מושכל בטיפול אנטיביוטי הבוחנים את התאמת המרשמים לטיפול, כלי פסק-זמן לטיפול אנטיביוטי ופוסטרים המציגים את המחויבות לשימוש מושכל בטיפול אנטיביוטי.

 

במהלך תקופה של שנה בין דצמבר 2017 ועד נובמבר 2018, 437 בתי חולים לקחו חלק בתכנית הבטיחו והחוקרים ביקשו לבחון את ההשפעה של התכנית הארצית על השימוש בטיפול אנטיביוטי במהלך אותה שנה, כפי שנקבע לפי מספר ימי טיפול לכל 1,000 ימי-מטופל והופעת זיהומי Clostridium difficile בבתי חולים, המשקפים שימוש-יתר בטיפול אנטיביוטי.

 

מבין 437 בתי חולים שנכללו במחקר, 402 נותרו בתכנית עד תום תקופת המחקר.

 

מהשוואת שימוש בטיפול אנטיביוטי מתחילת שנת 2018 (ינואר ופברואר) עם סוף השנה (נובמבר ודצמבר) עלה כי חלה ירידה בטיפול אנטיביוטי מ-900.7 ל-870.4 ימי טיפול ל-1,000 ימי-מטופל, עם ירידה בשימוש בפלואוקוינולונים בהיקף של 20.4 ימי טיפול ל-1,000 ימי מטופל.

 

הירידה הייתה גדולה עוד יותר בבתי חולים שהיו מעורבים יותר בתכנית הבטיחות. ב-276 יחידות שהשלימו בממוצע למעלה מעשרה טפסים להערכת טיפול אנטיביוטי בכל חודש, תועדה ירידה בטיפול אנטיביוטי בהיקף של 34.2 ימי-טיפול ל-1,000 ימי-מטופל.

 

במטרה לקבוע אם הירידה ביחידות בתי החולים נבעה מתכנית הבטיחות הארצית, החוקרים בחנו את הנתונים בבתי חולים שכללו מידע אודות שימוש בתרופות ומצאו כי הירידה בטיפול אנטיביוטי עמדה על 9.0 ימי-טיפול ל-1000 ימי מטופל בלבד- עדות לכך שייתכן ותכנית הבטיחות שיחקה תפקיד חשוב בירידה בהיקף הטיפול האנטיביוטי בבתי החולים שהשתתפו בתכנית.

 

מספר מקרי הופעת זיהומי Clostridium difficile בבתי חולים ירדה מ-6.3 מקרים ל-10,000 ימי-מטופל ל-5.0 מקרים ל-10,000 ימי-מטופל (ירידה של 19.5%).

 

ממצאים אלו מעידים כי תכנית בטיחות ארצית עשויה להביא לשיפור שימוש מושכל באנטיביוטיקה, גם בבתי חולים ללא רופאים מומחים במחלות זיהומיות או רוקחים.

 

JAMA Network Open 2021

 

לידיעה ב-CIDRAP

 

הערת מערכת:

אתם מוזמנים לתחקיר שערכנו מטעם אימד בנושא עמידות לאנטיביוטיקה.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<