חדשות

האם חשיפה לשמש עשויה להפחית את הסיכון לטרשת נפוצה בילדים? (מתוך כנס ה-ACTRIMS)

06/03/2021

 

בילדים עם רמות גבוהות של חשיפה לשמש סיכון מופחת משמעותית להתפתחות טרשת נפוצה, בהשוואה לילדים עם חשיפה מוגבלת יותר לשמש, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך כנס ה-ACTRIMS (Americas Committee for Treatment and Research in Multiple Sclerosis). עוד מדווחים החוקרים כי השימוש בקרם הגנה מפני השמש אינו משפיע על הסיכון הנ"ל.

 

במסגרת המחקר בחנו החוקרים את הנתונים אודות 332 משתתפים עם טרשת נפוצה בילדות, אשר היו בגילאי 4-22 שנים. החולים גויסו מ-16 מרכזים לטיפול בטרשת נפוצה ברחבי ארצות הברית ונבחנו אל מול קבוצת ביקורת תואמת בגיל ומין שכללה 534 ביקורות ללא טרשת נפוצה.

 

בקרב חולים עם טרשת נפוצה, חציון משך המחלה עמד על 7.3 חודשים. בהשוואה לאלו ללא טרשת נפוצה, בחולים עם טרשת נפוצה תועד סיכון נמוך משמעותית לחשיפה לעשן סיגריות (17.8% לעומת 14.2%), עם שכיחות גבוהה יותר של עודף-משקל (23.8% לעומת 14.2%).

 

באלו שנחשפו לשמש במהלך הקיץ האחרון לפרק זמן של 30-60 דקות ביום, כפי שנקבע על-סמך דיווחים-עצמיים או דיווחי-הורים, תועד סיכון נמוך פי 2.6 לטרשת נפוצה, בהשוואה לאלו שבילו פחות מ-30 דקות בחוץ (יחס סיכויים של 0.39, p<0.05), לאחר תקנון לגיל, מין, עונת לידה, צבע עור, רמת ההשכלה של האם, חשיפה לעישון, עודף-משקל וזיהום בנגיף EBV.

 

חשיפה לשמש במשך 1-2 שעות ביום לוותה בירידה של פי 7.4 בסיכון לטרשת נפוצה, בהשוואה לחשיפה במשך עד 30 דקות (יחס סיכויים של 0.13, p<0.001). הסיכויים היו דומים באלו עם חשיפה לשמש של 2-3 שעות (יחס סיכויים של 0.21, p<0.001) ובאלו עם חשיפה של למעלה משלוש שעות בכל יום (יחס סיכויים של 0.14, p<0.001), בהשוואה לאלו שדיווחו על חשיפה לשמש בהיקף של פחות מ-30 דקות ביום.

 

הסיכון לטרשת נפוצה היה נמוך יותר בקרב אלו עם חשיפה לרמות גבוהות יותר של קרינה אולטרה-סגולה גבוהה בקיץ, בהשוואה לאלו שנחשפו לרמות נמוכות יותר (יחס סיכויים של 0.80, p=0.046). על-בסיס התוצאות, בקרב אלו שהתגוררו בפלורידה, הסיכוי לטרשת נפוצה היה נמוך ב-20% בהשוואה לאלו שהתגוררו בניו-יורק.

 

מעניין לציין כי חציון השימוש בקרם הגנה מפני השמש היה דומה בקרב משתתפים עם טרשת נפוצה ואלו ללא טרשת נפוצה, רמז לכך שהשימוש בקרם הגנה לא הפחית את ההשפעה המגנה של חשיפה לשמש.

 

ממצאי המחקר מעידים כי ניתן להקפיד על אמצעי הגנה מפני השמש ועדיין ליהנות ממרבית היתרונות של חשיפה לשמש במונחים של מניעת טרשת נפוצה.

 

מתוך כנס ה-ACTRIMS

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<