חדשות

אידוי קנאביס עלול להחמיר תסמינים נשימתיים בבני נוער (Journal of Adolescent Health)

10/03/2021

 

אידוי קנאביס מלווה בעליה משמעותית בסיכון לתסמינים נשימתיים במתבגרים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Journal of Adolescent Health.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מרבית המחקרים להערכת מערכות אלקטרוניות למתן ניקוטין בבני נוער לא בחנו את נושא אידוי קנאביס, אם כי נזק ריאתי על-רקע סיגריות אלקטרוניות, או שימוש במוצרי אידוי, נקשר בעיקר עם מוצרי קנאביס.

 

מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון את הקשר בין תסמינים נשימתיים בקרב מתבגרים בארצות הברית אשר דיווחו באופן פעיל על עישון סיגריות רגילות, סיגריות אלקטרוניות ו/או קנאביס, כמו גם משתתפים אשר דיווחו על שימוש במהלך החיים בקנאביס עם מערכת אלקטרונית למתן ניקוטין.

 

החוקרים התבססו על נתוני Population Assessment of Tobacco and Health Study שכלל 14,798 מתבגרים בגילאי 12-17 שנים.

 

מהנתונים עלה כי הסיכוי לצפצופים או שריקות בחזה היה גבוה כמעט כפליים בקרב אלו שהשתמשו בקנאביס באמצעות מערכות אלקטרוניות למתן ניקוטין (יחס סיכויים מתוקן של 1.81, רווח בר-סמך 95% של 1.47-2.22). לא תועד קשר מובהק סטטיסטית בין שימוש בסיגריות אלקטרוניות או סיגריות רגילות ובין כל חמשת התסמינים הנשימתיים.

 

ממצאי המחקר מספקים עדויות ראשונות לכך שמתבגרים המשתמשים בקנאביס באמצעות מערכות אלקטרוניות למתן ניקוטין עשויים להיות בסיכון מוגבר לתסמינים נשימתיים. בקרב אלו שדיווחו על אידוי קנאביס במהלך החיים תועד סיכון מוגבר משמעותית לתסמינים נשימתיים.

 

Journal of Adolescent Health, March 03, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<