חדשות

ה-CDC ממליץ על מתן של חיסון השפעת עם חיסון הקורונה במקביל

21/09/2021

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (ה-CDC) פרסם את סבב ההמלצות האחרון שלו בנוגע לחיסוני השפעת העונתיים שהכילו עדכון בולט: חיסוני שפעת וחיסוני COVID-19 יכולים להינתן במקביל. שינוי זה עומד בניגוד להמלצות הקודמות, בהן ה-CDC קבע כי אין לתת חיסונים אחרים בתוך חלון של שבועיים לפני או לאחר קבלת החיסון ל-COVID-19.

"אנו מאמינים כי חיסון נגד שפעת חשוב מאוד בהקשר של מגיפת הקורונה המתמשכת", אמרה ד"ר ליסה א. גרוהסקופ מה-CDC, "ראשית, ככל שמספר מקרי ה-COVID-19 ממשיך לגדול, מערכת הבריאות שלנו עמוסה יותר ויותר עקב הטיפול בחולי COVID-19. בעוד שהשפעת הייתה חלשה באופן יוצא דופן מאז מרץ 2020, אנו רואים את חזרתם של נגיפי נשימה נפוצים אחרים, ולכן אנו צופים כי נחווה מגיפה שנתית של שפעת העונה כפי שאנו חווים ברוב החורפים". "התפשטות ניכרת של שפעת במקביל למגיפת ה-COVID-19 עלולה להציף את מערכות הבריאות שלנו", הוסיפה.

גרוהסקופ הסבירה כי ההמלצות הנוכחיות הן תוצר של ישיבות קבועות בוועדה המייעצת לענייני חיסונים (ACIP) של קבוצת העבודה לגבי שפעת ונועדו להדריך את הרופאים לגבי חיסוני שפעת לקראת עונת השפעת הקרובה, החל מסוף הסתיו ועד תחילת האביב. באופן לא מפתיע, הם ממליצים על חיסון שנתי שגרתי לשפעת לכל האנשים בגילאי 6 חודשים לפחות ושאינם בעלי התוויות נגד. שמירה על אמצעי זהירות אלה לא רק תפחית את שכיחות המחלות הנגרמות על ידי השפעת, אלא גם תפחית תסמינים שעלולים לבלבל עם אלה של וירוס הקורונה, אומרים המחברים. בנוסף, מניעת שפעת והקלה על חומרת הסימפטומים שלה יגרמו ככל הנראה להפחתה של כמות האשפוזים, וכמות הנקלטים במחלקות לטיפול נמרץ, אשר בתורם עשויים להקל על הלחץ על מערכת הבריאות הנגרם כתוצאה מ-COVID-19. לדברי גרוהסקופ, "כל אחד מגיל 6 חודשים ומעלה צריך לקבל חיסון נגד שפעת בכל עונה, למעט מקרים חריגים. יש כמה קבוצות של אנשים שנמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח סיבוכים חמורים של שפעת, והחיסון חשוב במיוחד עבורם. זה כולל מבוגרים בני 65 ומעלה, אנשים עם מצבים בריאותיים כרוניים מסוימים (למשל אסטמה, סוכרת, מחלות לב), נשים בהריון וילדים מתחת לגיל 5".

בנוסף לתזמון של חיסוני COVID-19 בהשוואה לחיסוני השפעת, פרסם ה-CDC עדכונים בולטים נוספים. ראשית, הרכב החיסונים נגד שפעת עודכן כך שכל החיסונים לשפעת יהיו מרובעים, כלומר נועדו להגן מפני ארבעה נגיפי שפעת. בנוסף, הרישיון לחיסון Flucelvax Quadrivalent השתנה: אינדיקציית הגיל המאושרת לחיסון המבוסס על תרבית תאים עלתה מגיל 4 שנים ומעלה לגיל שנתיים ומעלה. ה-CDC גם שינה את העיתוי המומלץ לחיסון נגד שפעת לקבוצות מסוימות של אנשים, כולל נשים בהריון בשליש השלישי, מבוגרים שאינם בהריון וילדים הזקוקים לשתי מנות (כלומר, בני 6 חודשים עד 8 שנים שמעולם לא קיבלו חיסון נגד שפעת או שלא קיבלו קודם לפחות שתי מנות). ההמלצות כוללות הנחיות מעדכנות לגבי התוויות נגד ואמצעי זהירות לחיסוני ה-Flucevax Quadrivalent וה-Flublok Quadrivalent.

לכתבה ב-Medscape

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<