מאמרי מערכת

מדוע חשוב לחסן ילדים נגד נגיף הקורונה: מאמר דעה מאת פרופ' לי סביו בירס, נשיאות האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים

27/10/2021

מאת נעה גנזבורג, Bsc

Lee Savio Beers

השבוע עתידה להפגש הועדה המייעצת ל-FDA ולקבוע האם לאשר את החיסון של פייזר נגד הקורונה לילדים בני 5-11  (הערת המערכת: בינתיים ה=FDA כבר אישר את החיסון לילדים). במאמר מערכת שפורסם היום בניו יורק טיימס כותבת לי סביו בירס, נשיאת האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים ופרופ' לרפואת ילדים, קוראת לאשר את החיסון נגד מחלת הקורונה לילדים צעירים ולסייע בהפצת החיסון בילדים בהקדם האפשרי.

פרופסור סביו בירס כותבת כי בעוד שהורים רבים חיכו להזדמנות לחסן את ילדיהם, רבים מהססים לגבי נחיצות ובטיחות החיסון; שמועות על תופעות לוואי נמדדות אל מול הסיכון היחסית נמוך של ילדים לחוות מחלה קשה של Covid-19. ועדיין, ילדים נמצאים בסיכון.  בארצות הברית, למעלה משישה מיליון ילדים נמצאו חיוביים לנגיף ה-SARS-CoV-2 , וכ-23,500 ילדים אושפזו בשל המחלה, ומאות ילדים מתחת לגיל 18 מתו ממנה. 

פרופ' סביו בירס מדגישה: אין שום מספר "מקובל" של תמותת ילדים כאשר יש דרכים יעילות ובטוחות למניעה וטיפול, וכמו שאנחנו מעודדים וממליצים להשתמש בחגורת ומושבי בטיחות, אנחנו באקדמיה האמריקאית לרפואה ילדים נמליץ גם על החיסון.

בתי ספר שאוכפים לבישת מסיכות ומקפידים על אוורור נאות הראו ירידה משמעותית בהדבקה ואמצעים אלה עדיין חשובים בשמירה על הילדים. אך חיסונים היו ונותרו שכבת ההגנה היעילה ביותר שקיימת עבורנו היום נגד הנגיף, והגיע הזמן שגם ילדים יהנו ממנה.

אחת הסכנות לתופעות לוואי של החיסון שלגביה נשאלים רופאים רבים היא הסיכון למיוקרדיטיס, דלקת של שריר הלב, שיכולה לקרות מסיבות שונות בדרגות שונות של חומרה.  מיוקרדיטיס הופיעה במקרים מאד נדירים לאחר קבלה של חיסון ה-mRNA Covid-19, באופן שכיח יותר לאחר החיסון השני ובגברים/נערים צעירים.  פרופ' סביו בירס, שחיסנה גם את בנה בן הנוער מדגישה שהסיכון לפתח מיוקרדיטיס גבוה בהרבה לאחר הדבקה ב-Covid-19 מאשר לאחר קבלת החיסון, וכי כמעט כל מקרי המיוקרדיטיס שארעו לאחר מתן חיסון היו מתונים, וההחלמה היתה יחסית מהירה. כאשר יאושר החיסון לילדים על ידי ה-FDA, זה יעשה מפני שהוא נחשב יעיל מאד ותופעות הלוואי בעקבותיו הן נדירות מאוד. 

אנחנו עדות ועדים להשפעה קשה מנשוא של המגפה על הבריאות הנפשית של ילדים. למעלה מ-100 אלף ילדים בארצות הברית איבדו הורה או מטפל ראשי למחלת הקורונה ורופאי ילדים בארצות דיווחו על עליה בהפרעות אכילה, דיכאון ומחשבות דיכאוניות בילדים. האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים הגדירה לאחרונה את המצב כמצב חירום. בנוסף, ישנן עדויות להרחבה של פערים בחינוך, ואלה משפיעים אף יותר על אוכלוסיות של מיעוטים אתניים ובמשתייכים לשכבות סוציו אקונומיות נמוכות.

לדברי המחברת, ההאמריקאים מתחסנים פחות מהרצוי, והתפשטות וריאנט הדלתא, וירידה בשמירה על ריחוק חברתי ועטיית מסיכות הביאו להפצה רחבה של המחלה בחודשים האחרונים. חוקרים מסוימים טוענים אף שרק חיסון ילדים יביא לסוף ההפצה של הנגיף ולסיום המגיפה. חיסון נגד הנגיף הוא הזדמנות לילדים, למשפחות ולכלל האוכלוסייה לחזור לתפקוד מלא ולחיי יום יום רגילים.

המחברת קוראת למבוגרים שטרם התחסנו לעשות זאת מוקדם ככל האפשר.

https://www.nytimes.com/2021/10/26/opinion/covid-vaccine-kids.html

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<