חדשות

האם שימוש נמוך יחסית בפקסלוויד בקבוצות הסיכון וירידה בהקפי ההתחסנות עלולים להוביל לעלייה גבוהה מהצפוי/מקווה במס' החולים הקשים ?

19/01/2022

מאת מערכת אי-מד

הנתונים המגיעים מאנגליה המשמשת מבחינת ישראל כסוג של מדינת מודל שמקדימה את הגל במס' ימים-שבועות מצביעים על ירידה בהיקף המאומתים היומי כפי שניתן לראות בתרשים הבא , לרבות ירידה בממוצע היומי הנע של 7 הימים האחרונים.

 

עם זאת לאור הבעייתיות באבחון התחלואה כפי שגם מתרחשת בארץ, צריך לקחת נתונים אלה המצביעים על ירידה במס' המאומתים היומי בזהירות... אם כי לבוריס ג'ונסון זה לא הפריע להודיע כבר על הקלות והסרת מגבלות...

מאידך, אם מסתכלים על נתוני התמותה מקורונה, שזהו נתון אמין יותר, ניתן לראות עלייה בימים האחרונים במס' המקרים כולל ממוצע יומי נע של 7 הימים האחרונים:

גם לפי דו"ח אמ"ן לאמש, קיימת עלייה בעומסים בבתי החולים באנגליה, בעיקר על רקע מחסור בעובדים מבודדים. בארץ מס' המבודדים במערכת הבריאות עומד היום על כ-8500 וע"פ דיווחים מבתי החולים ומערכת האשפוז יש לכך השפעה משמעותית על יכולת התפקוד של המערכת.

אחד הגורמים שהיה אמור להפחית את מס' החולים הקשים הוא ולנטרל האיום על כושר האשפוז הוא השימוש בתרופת הפקסלוויד .  (מומלץ לצפות כאן בסקירה של ד"ר ענת וידר על המידע הנוגע לטיפול ) . מחד, מכבי דיווחה השבוע על שיעורי יעילות גבוהים של הטיפול ע"פ סקר מטופלים, אך מאידך , לפי כתבה ב"הארץ" רק 3,000 מטופלים קיבלו עד כה את התרופה. מהדיווח עולה שכשליש מהמטופלים אינם מעוניינים או אינם יכולים לקבל הטיפול בשל אינטראקציות בין תרופתיות. זהו מס' נמוך יחסית אם לוקחים בחשבון שמס' החולים הפעילים מעל גיל 60 הוא מעל 30,000 כיום, ולכן כרגע לא נראה שהטיפול בתרופה עשוי להוות גורם חוסם משמעותי מפני עלייה אפשרית במס' החולים הקשים.

מגמה מדאיגה נוספת היא הירידה בימים האחרונים בהיקף ההתחסנות היומי שירד מממוצע יומי של כ-30,000 לפחות מחצי, ולאור המידע המובהק על הגנת החיסון מפני תחלואה קשה אמור להדאיג את מקבלי ההחלטות. הירידה קשורה ככל הנראה גם לאי הוודאות בקשר למה שצפוי במדיניות הבדיקות והבידודים, וביטול אפשרי של התו הירוק.

במקביל, יש לציין את העלייה בתמותה מקרונה בימים האחרונים, כשהממוצע השבועי עומד על למעלה מ-40 . 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<