מאמרי מערכת

מערכת הבריאות איבדה את דרכה, אך בשווייץ האשפוז נעשה יותר נוח/ מאמריהם של פרופ' בן דויד וד''ר זאב פלדמן ב''הארץ''

21/05/2017

מאת מערכת אי-מד

במאמר מתייחס ד''ר זאב פלדמן ,  מנהל היחידה לנוירוכירורגיית ילדים בבית החולים שיבא, יו"ר ועד רופאי בית החולים ויו"ר האיגוד הישראלי לנוירוכירורגיה , למאמרו המצויין של פרופ' בן־דוד, כלכלן בחוג למדיניות ציבורית באוניברסיטת תל אביב, העומד בראש מוסד שורש למחקר כלכלי־חברתי שפורסם בהארץ ב-6/4 "מערכת הבריאות איבדה את דרכה" , תוך שהוא מוסיף זווית אישית מעניינת...

פלדמן מתאר חוויה שנאלץ לעבור בשוויץ בשל אירוע בריאותי של בתו הלומדת שם. פלדמן לא יכול היה שלא לשים לב להבדלים המהותיים באווירה, ביחס ובגישה למטופל, שלא לדבר על חוסר הצפיפות, אי הצורך בהמתנה ועוד.

פלדמן סבור לכן שצריך להפסיק "להרעיב" את מערכת הבריאות ושיש מקום להזרים לה תקציבים בכדי לכסות את הגירעון הקבוע ולאפשר לה לצמוח כך שתוכל להעניק רמת שירות וטיפול נאותים.

לעיון במאמר המלא

הערת המערכת: מאמרו של בן דויד חשוב מכיוון שבמידה רבה הוא מסביר את הפער הקיים כביכול בין הטענות שמערכת הבריאות בקריסה ושהביצועים שלה הולכים ופוחתים לבין המדדים הטובים לכאורה שהיא מציגה. בן דויד מראה שכאשר מתקננים את הגיל (בישראל כידוע האוכלוסייה צעירה יחסית למדינות OECD)  , הביצועים של המערכת הרבה פחות טובים ... גם שיעור ההוצאה לבריאות בישראל כאחוז מהתוצר הגלמי שנחשב נמוך יחסית ולכאורה מצביע על יעילות גבוהה של המערכת, כאשר "מנרמלים" אותו לגיל האוכלוסייה, הופך להיות גבוה ב-76% מהממוצע ב-OECD ...וכאשר מרכיב ההוצאה הפרטית לבריאות בישראל גבוה משמעותית מזה המקובל בעולם המערבי - התמונה נראית קודרת עוד יותר...

אחד המדדים החשובים שבן דויד מדגיש במאמר שלו הוא התמותה הגבוהה מאוד בישראל מזיהומים נרכשים בבתי חולים : 35 לכל 100,000 כשהמדינה השנייה בדירוג לא מחמיא זה, מקסיקו , עם תוצאה של 23 לכל 100,000. מדד זה שבו לצערנו ישראל "מובילה" נובע במידה רבה לדעת בן דויד מכך שהמערכת נמצאת בשיעור נמוך מאוד של כמות מיטות לנפש, ויחס נמוך מאוד של אחים ואחיות לנפש.

כך, שתוך זמן קצר יחסית (שכן קצב הזדקנות האוכלוסייה בישראל הוא גבוה), כל הפרמטרים שלכאורה מצביעים כיום על כך שמערכת הבריאות יעילה ואפקטיבית, ייראו לגמרי אחרת..

צריך לקוות שהקריאות הללו של בן דויד ופלדמן אכן יגרמו ל"קריאת השכמה" ולתובנה בקרב ראשי מערכת הבריאות, האוצר וראש הממשלה שהגיע הזמן לעשות מעשה..

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<