מאמרי מערכת

את כדור השלג שהחל להתגלגל עם תחקיר ''המקור'' נמשך עם תקנות פוגעניות , סכסוך עבודה ובג''צ - אפשר עוד לעצור../מאת בעז גנזבורג, עורך מנהל ושיווק רפואי

24/11/2018

כשכדור השלג החל להתגלגל עם הפירסום בתחקיר "המקור" של רביב דרוקר מערוץ 10 על הקשרים הפסולים בין התעמלנים לרופאים, התגובה של התעשייה ואירגוני הרופאים הייתה שמדובר ב"עשבים שוטים".  זו הייתה הטעות הראשונה. 

אנחנו דווקא החלטנו לבדוק עמדות הרופאים והרצנו סקר שבו השתתפו למעלה מ-200 רופאים.  רק כרבע מהמשתתפים סברו שאכן מדובר ב"עשבים שוטים". 50% סברו שמדובר בתופעה שאולי אינה הנורמה אבל רחבה למדי ועוד כרבע סברו שמה שהוצג בתחקיר הוא הוא הנורמה.

לו בשלב הזה היו גם הר"י וגם חברות התרופות, ובראשם פארמה ישראל, אירגון הגג של החברות הרב לאומיות, מתעשתות ויוצאות במיזם משותף שלוקח את ממצאי התחקיר (וגם ממצאי הסקר שלנו..) ברצינות, עם תכנית מעשית, מוסכמת מבוקרת גם ע''י משרד הבריאות,  שתוביל למניעת התקשרויות פסולות כאלה, ייתכן מאוד שהכדור היה נעצר כאן.

אך הכדור המשיך להתגלגל כאשר הלחץ שיצא מהדיונים שהתקיימו על התחקיר בוועדות הכנסת, והסיקור התקשורתי,  הובילו את משרד הבריאות לייצר תקנות פוגעניות, אנטי דמוקרטיות והכי גרוע גם לא יעילות וככל הנראה גם לא ממש ניתנות לאכיפה.  (איסור לפגישה ב-4 עיניים בין תעמלנים לרופאים).  נראה שהתקשורת, ודרוקר בראשה (אולי כי לקח אישית את הטענה שמדובר רק ב''עשבים שוטים'') הביעו בדר"כ תמיכה בתקנות הלא ראויות וכנראה גם לא חוקיות אלה.

התקנות הללו העמידו על הרגליים האחוריות הן את הר"י שהכריזה על סכסוך עבודה, והן את פארמה ישראל,  שהמנכ"לית שלה איימה במילים כאלה או אחרות על כך שמימוש החוזר הפוגעני יוביל להפסקת של השקעות במחקר בישראל.  בתוך זה גם אירגון התעמלנים שהוקם לראשונה כתוצאה מפירסום החוזר,  הגיש בג"צ (ובצדק).

כעת, קצת בדומה למצב בעזה בין "סבב" ל"הסדרה" לא ברור בדיוק לאן כל זה יתפתח. במסלול הקיים של כדור השלג המתגלגל - טוב לא יצא מזה..

אבל, יש מוצא, והוא פשוט יחסית ושווה לכל הגורמים המעורבים לשקול אותו.

כידוע , יש כבר קוד אתי משותף בין הר"י לתעשייה. בזמנו, ב-2011, כאשר הוא פורסם,  אפילו קיימנו ראיון משותף עם מי שהיה אז יו"ר הלשכה לאתיקה בהר"י, פרופ' אבינועם רכס, ועם מנכ"ל פארמה ישראל דאז, גיא גורצקי . כנראה שצריך לרענן ולעדכן אותו, אבל הכי חשוב צריך לוודא שהוא מיושם. וזה לא כל כך מסובך.  ההצעה שלנו היא שביוזמה משותפת של הר"י והתעשייה, ובתמיכת משרד הבריאות יוחלט ש:

1. התניית רשיון רופא : לקבלת וחידוש רישיון רופא יידרש כל רופא לעבור בהצלחה הדרכה (אפשר כמובן לעשות זאת בצורה דיגיטלית קלה) ותרגול על הקוד האתי ולאשר עמידתו בכללים. 

2. התניית רישיון נציג: כל חברות התרופות יחויבו להעביר את כל המנהלים, והנציגים, לרבות כמובן התעמלנים הרפואיים, הדרכה על הקוד האתי , לרבות מילוי הצהרה על שמירת הכללים. "רישיון" לשמש כנציג חברה יינתן אך ורק למי שעבר הדרכה כזו בהצלחה.

3. מרכז בקרה ואכיפה : לרופאים, נציגים והקהל הרחב תינתן גישה זמינה וקלה להתריע על כל הפרה של התקנות, וכל תלונה כזו תיבדק ע"י צוות משותף מטעם הר"י והתעשיה ובפיקוח משרד הבריאות. 

על התכנית הזו יכולים כל הצדדים להסכים מחר בבוקר, ולהתחיל להפעילו עוד באותו היום, במקביל לביטול התקנות הפוגעניות , ביטול סכסוך העבודה והסרת האיומים להפסקת מימון מחקרים בישראל מסדר היום.

מה דעתכם ? אפשר להשתתף בשאלת הסקר - כאן

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<