חדשות

רופאים, תודו בטעויות — זה שווה הרבה כסף / מאמרו של פרופ' (אמריטוס) מאיר ברזיס בדהמרקר

18/01/2019

מאת מערכת אי-מד

במאמר חשוב המתפרסם בדהמרקר ע''י מאיר ברזיס, פרופסור (אמריטוס) באוניברסיטה העברית, לשעבר מנהל המרכז לאיכות ובטיחות קלינית בהדסה,   טוען המחבר שהגישה הדוגלת בפתיחות ובחשיפה מרצון של טעויות רפואיות אינה רק נכונה מבחינה רפואית ואנושית - אלא גם כדאית כלכלית.. .

ברזיס מסביר כי מחקרים שנעשו לאחרונה מראים כי חשיפה מרצון של טעויות רפואיות מקטינה תביעות ועלויות. הוא מציין כי שלושה מחקרים שנערכו בארה"ב הראו שגישה זו הביאה לירידה של כ–50% במספר והיקף התביעות .

ברזיס מדגיש כי בניגוד לחשש הטבעי,שחשיפת טעות רפואית מרצון תגביר את הרצון של המטופל לתבוע את הרופא - המחקרים הראו שזה לא קרה.

למעשה, מתברר שהשקיפות והחשיפה מרצון של הטעויות סייעה בהפחתת התסכול של המשפחות, שיפרה את האמון בצוות הרפואי והפחיתה את הרצון לתבוע פיצויים. במקביל, היא גם גרמה לירידה בנטיית הרופאים להתגונן באמצעות שימוש בבדיקות מיותרות ויקרות ("רפואה מתגוננת").

משום כך החוקרים ממליצים מומחים לקדם שקיפות של טעויות רפואיות, דבר הדורש הכשרה ותמיכה בצוות הרפואי.

ברזיס מעדכן כי גם בישראל "מנהלי מחלקות ובכירים רבים בבתי החולים תומכים בשקיפות. רופאים ואחיות מתרגלים חשיפה מרצון של טעויות רפואיות במרכז הארצי לסימולציה רפואית, בשיתוף חברת הביטוח ענבל. מיזם ארצי בשיתוף משרד הבריאות מפגיש נפגעי טעות עם צוותים, מפגש המייצר שותפות ברצון לתקן, בניגוד לגישה הלעומתית הגוררת הסתרה והתגוננות." 

ברזיס מסיים את המאמר בציטוט של מנהל מחלקה שהשתתף בסימולציה:

 "אמירת אמת היא ההגנה הטובה ביותר".

 

למאמר המלא בדהמרקר

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<