חדשות

ביקורת בוועדת הקורונה על משרד הבריאות: משחררים ערים מהסגר בשל ירידה בתחלואה או בשל כמות בדיקות נמוכה?

20/10/2020

הודעת דוברות הכנסת (ועדת הקורונה)

משחררים ערים מהסגר בשל ירידה בתחלואה או בשל כמות בדיקות נמוכה?

משרד הבריאות לא הגיע עם הנתונים המתאימים והתבקש להציג נתונים אלו בדיון המעקב הבא. שאשא ביטון: "המספרים עליהם אתם מתבססים הם שקובעים את גורלה של מדינת ישראל והם חייבים להיות מאוד מדויקים"

ועדת הקורונה דנה היום (שלישי) במדיניות בדיקות הקורונה הנעשית בארץ. יו"ר הוועדה, יפעת שאשא ביטון (כולנו בליכוד, בתמונה) שאלה "אם מספר המאומתים היא פועל-יוצא של כמות הבדיקות, מה המשמעות של מספר זה בקבלת ההחלטות? "

היא הוסיפה ושאלה: מהי מדיניות הבדיקות? מה היקף הבדיקות באזורים אדומים היום אל מול התקופה שלפני הסגר? האם ביישובים שהיו אדומים יש פחות נבדקים היום ולכן גם פחות מאומתים? בלתי נתפס שנתונים אלו שביקשה הועדה לא הגיעו בצורה מעובדת".

לדברי יואל רזבוזוב (יש עתיד-תל"ם) המדינה מסבסדת את הבדיקות בכ-300 ₪, ואילו המכרז לבדיקות בנתב"ג היה בעלות 45 ₪ לבדיקה. בעולם עלות הבדיקות הן כ-10 $, כך שנוצר פער של כ-10 מיליון ₪ ביום, ו"ייתכן כי בזבזנו המון כסף על מה שיכולנו לקבל הרבה יותר בזול". אמין אל-חט'יב (הרשימה המשותפת) הטילה ספק בקיומה של מדיניות בבדיקות בחברה הערבית: "הכל בפתאומיות, אין מחקר-לאחר-מעשה ואין מעקב", לפי יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) כמות הבדיקות משתנה משיקולים פוליטיים, כדי לשכנע את הציבור בצורך בסגר, ואילו אנדריי קוז'ינוב (יש עתיד-תל"ם) הצביע על פער בבדיקות על פי הפנייה מול בדיקות הרוחב בתחנות "היבדק וסע".

לדברי אמיליה אניס, מנהלת המחלקה האפידמיולוגית במשרד הבריאות, הזכאים לבדיקת קורונה הם מטופל עם תסמינים או ללא תסמינים אך בא במגע עם חולה מאומת, יציאה לחו"ל, לפי שיקול דעת של רופא, תושב עיר אדומה או עובדי הוראה. עד היום נעשו כ-1,200,070 בדיקות במהלך חודש ספטמבר, וכ-10% מהם היו מאומתים, וכחצי מהמספר הזה בוצע בחודש אוקטובר, עד לפני שלושה ימים. כך שכמות הבדיקות זהה. "הבדיקות כולן נעשות מרצונו החופשי של הנבדק, ולפי הגעתו הפיזית למוקד הבדיקה. בערים האדומות אנו קוראים לכולם להיבדק".

ד"ר אריק האס, ריכז את נתוני הבדיקות ממשרד הבריאות, והציג אותם לפי תאריכים, מקומות, מגזר ועוד.

פרופ' חגי לוין, יו"ר איגוד הציבור, הזהיר מפני המספרים הנמוכים בהווה: "הצגת הנתונים על ידי האגף לאפידמיולוגיה ממחישה את העבודה המקצועית, וגם את הצורך בהנגשת הנתונים בשקיפות מלאה לצורך הבנת תמונת המצב וקביעת מדיניות דיפרנציאלית בשטח. אסור להיות שאננים לנוכח הירידה בכמות המאומתים הנובעת בחלקה מהירידה בכמות הבדיקות, ומהפיכת ערים לירוקות, הנובעת בחלקה משיטת החישוב" לוין קרא להנגיש בדיקות בשכונות במצב סוציואקונומי נמוך יותר, על ידי ניידות לשטח ועידוד להיבדק.
פיקוד העורף הטמיע מערכת קורונה ארצית חדשה המלווה בבעיות טכניות ברמת השטח, המחייבות בדיקה".

בתוך כך נמסרה הודעה משותפת של משרד ראש הממשלה ומשרד הבריאות:

ועדת השרים להכרזה על "אזור מוגבל" אישרה את הצעת משרד הבריאות וממונה הקורונה הלאומי לבטל את ההכרזה על הערים בני ברק, אלעד, ביתר עילית ומודיעין עילית, וכן על שכונת מטרסדורף, מעלות דפנה ורמת אשכול בירושלים כ"אזור מוגבל", נוכח השיפור בנתוני התחלואה. אלה מצטרפות ליישוב רכסים שהוסר אמש מרשימת האזורים המוגבלים.

ההחלטה נכנסה לתוקפה עם פרסומה ברשומות.

בכך, למעשה, רק שכונת רמת שלמה בירושלים תיוותר תחת המגבלות בהכרזה על "אזור מוגבל".

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<