חדשות

בשל עצירת מגמת הירידה בתחלואה והעלייה במקדם ההדבקה אמ''ן מציע לשקול מחדש צעדי פתיחת המשק ולהשלים חיסון האוכלוסייה מעל גיל 50

01/03/2021

מאת מערכת אי-מד

מהדו"ח היומי של אמ"ן , תמונת המצב של מגן ישראל ולוח הבקרה ניתן לזהות המגמות הבאות:

  • המשך ירידה מתונה במספר החולים הקשים (742)
  • עלייה של מקדם ה-R ל-1 (ול-1.16 במגזר הערבי, מה שצריך לעורר דאגה גם לאור העלייה בתחלואה בגדה)
  • ירידה בקצב ההתחסנות (אמש כ-75 אלף)
  • בקבוצת הגיל 50 + נתרו עוד כ-325 אלף לא מוגנים, ובין 16-40 עוד כ-1.173 מיליון

באשר לקבוצות הגיל הצעירה יותר, יש לציין שלקראת יום ההשמנה הבין לאומי שיחול בחמישי הקרוב (4 למרץ), וברקע למגיפת הקורונה, יופץ בימים הקרובים נייר עמדה אירופאי  שקורא לקדם את  חיסוני הקורונה בקרב אנשים החיים עם השמנה

אומר יו"ר כוח המשימה של הפדרציה האירופאית לחקר וטיפול בהשמנה, הפנימאי ד"ר דרור דיקר , בהתייחס  למחקר החדש, שפורסם בעניין יעילות החיסונים בקרב אנשים החיים עם השמנה: 
"בשנה החולפת, זיהינו בבירור כי החיים עם השמנה -פגיעים יותר ובאופן ניכר.
אנו מזהים כי אלו החולים, שנוטים יותר להתאשפז ולהתדרדר רפואית, כתוצאה מתחלואת הקורונה.

נמצא גם כי, המערכת האימונית אצלם פגיעה יותר, ומשכך, החשש הוא כי תגובתם ארוכת הטווח להתפתחות נוגדנים, בעקבות החיסון לקורונה, תהיה מופחתת, כדוגמת התגובה לחיסון השפעת״.

לדבריו: "יזמתי מטעם הפדרציה האירופאית נייר עמדה, שצפוי להתפרסם בימים הקרובים, וקורא לקדם הן החיסון, והן את המעקב ארוך הטווח אחר יעילות החיסון, בקרב אנשים החיים עם השמנה.

נייר העמדה יקרא לממשלות אירופה לקדם בראש ובראשונה חיסונים של החיים עם השמנה ומעקב ארוך אחר יעילות החיסון".

בהתייחסות לנתוני הירידה במספר המאושפזים, ולעובדה שבאסותא אשדוד,  לראשונה זה שבועות, מספר החולים במחלקת הקורונה נמוך מעשרים, אומר מנכ"ל ביה"ח הציבורי אסותא אשדוד ד"ר ארז ברנבוים: "אף על פי כן, אל מול אירועי פורים ולקראת חג הפסח אני יותר מודאג מאשר מעודד. אני חושש שאפשרות לסגר רביעי לא ירדה מהפרק"

בבית החולים הציבורי אסותא אשדוד, נמשכת המגמה העקבית בירידה במספר החולים במחלקת קורונה. הבוקר, מספר המטופלים ירד מתחת ל20, לראשונה זה שבועות.
במחלקה מאושפזים 17 מטופלים, כולם במצב קשה, כאשר המטופל הצעיר ביותר הינו בן 30, והמבוגר בן 90.

מנכ"ל ביה"ח, אלמ' במיל' ד"ר ארז ברנבוים לשעבר קצין רפואה ראשי חיל האוויר : "מדובר בנתון מעודד שמביא לידי ביטוי את אחוז המתחסנים הגבוה באוכלוסייה לצד ההגבלות והסגר שנעשו לאחרונה בישראל.
עם זאת, יש לזכור, החולים של היום אלו הנדבקים של לפני שבועיים, והחולים שיהיו בעוד שבועיים אלו הנדבקים של היום ושל התקהלויות סוף השבוע. לצד הסיפוק ממספר החולים המועט, אני חש דאגה רבה אל מול פני העתיד לאור ההפקרות הציבורית בפורים ולקראת אירועי חג הפסח. אני חושש שאפשרות לסגר רביעי לא ירדה מהפרק".

להלן סיכום דו"ח אמ"ן :

מגמת הירידה בתחלואה נעצרה בשעה שהיקפה עודנו גבוה - מספר החולים הקשה נותר גבוה יחסית - מעל 750 ונראה כי ישנה עלייה במספרם ביממה האחרונה ומקדם ההדבקה הגיע לראשונה מזה כשבעה שבועות אל הערך 1 ,סימן לבלימת מגמת הירידה בתחלואה, ולחידוש העלייה. גם שיעור החיוביים הארצי ( 6% בממוצע שבועי) ממשיך להיות גבוה יחסית, סימן להיקף הדבקה נרחב באוכלוסיה.

עצירת מגמת הירידה בתחלואה קשורה כנראה בהסרת המגבלות ובתרומת הוריאנט הבריטי, שהפך זה מכבר לדומיננטי בישראל; זן זה מדבק בהרבה ביחס לזנים קודמים ומחקרים מצאו שהוא מגדיל את הסיכון לתחלואה קשה ולצורך באשפוז בעד% 70-60 יותר מאשר הזן המקורי. לכן, יותר מאי פעם, נדרשת אחריות אישית והקפדה על ההנחיות.

 ● יעילות החיסונים בהגנה מול הזנים החדשים ובמניעת הדבקה - החיסונים הם הכלי היעיל ביותר להפחתת תחלואה קשה, גם מול הזנים החדשים שזוהו בארץ; יוזכר כי ארגון הבריאות העולמי מסר לאחרונה כי אחד מכל עשרה חולי קורונה ימשיך לסבול מנזקי המחלה גם כעבור שלושה חודשים מהחלמתו (ומעבר לכך). התחסנות צפויה למנוע את מחלת הקורונה ובתוך כך גם נזקים ארוכי טווח של המחלה. בנוסף, מחקרים חדשים מעלים שהחיסונים יעילים מאוד במניעת הדבקה (בשיעור של עד 90%) מסמך חדש מציג ניתוח שבוצע בישראל, שלפיו חיסון פייזר מוריד את הסיכון להידבק בנגיף פי 5 עד פי 10 החל משבוע לאחר המנה השנייה; לפיכך, מי שמתחסן מגן לא רק על עצמו אלא גם על סביבתו ובפרט על היקרים לו.

השלמת חיסון אוכלוסייה מבוגרת (בני 50 ומעלה) - ישראל ממשיכה להוביל בעולם במספר החיסונים לנפש והשלימה יותר מ-8 מיליון מנות חיסון, מתוכן יותר מ-3.3 מיליון במנה השנייה. אולם, גם עתה נותרו כ-%12%-14 מאוכלוסיית בני ה-50 ומעלה (לאחר ניכוי המחלימים) שהם יותר מ-330 אלף איש, אשר טרם חוסנו בחיסון ראשון ונמצאים בסיכון מוגבר לתחלואה קשה.

 ● בעולם - בניו יורק זוהה זן חדש של הנגיף, שהתפשט בה במהירות לאחרונה ואשר נושא מוטציה שקושרה להדבקה חוזרת של מחלימים (1 ,2 .(,לאור קשרי האוכלוסיות והתעופה הענפים בין ישראל לניו יורק קיים סיכון ממוקד לכניסת הזן לישראל, ומומלץ לפעול לצמצומו.

מדגישים שוב את חשיבות עטיית מסכות תקניות, הקפדה על הנחיות הריחוק החברתי, הימנעות מהתקהלויות, שמירה על בידוד וביצוע בדיקות בעת הצורך - גם עבור מחלימים ומחוסנים. לצד זאת, ובפרט על רקע העלייה במקדם ההדבקה, יש לשקול מחדש את צעדי פתיחת המשק הבאים ולהמשיך לפעול למניעת הכנסת וריאנטים זרים.

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<