חדשות

האיגוד לרפואה פנימית בתגובה לביקורת על איכות הטיפול במחלקות פנימיות קורונה: אנחנו הקונץ פטנט הישראלי. העורף ההנשמתי של המערכת

13/09/2021

הודעת האיגוד לרפואה פנימית

בתגובה לביקורת על איכות הטיפול במחלקות פנימיות קורונה, מבהירים באיגוד לרפואה פנימית:
"אנחנו הקונץ פטנט הישראלי. העורף ההנשמתי של המערכת. אין בעולם עוד מדינה בספיגת יתר כמונו, בה מונשמים במחלקות הפנימיות, עוד טרום הקורונה, כ- 500 חולים ביום חורף נתון, יותר מאשר ביחידות הטיפול נמרץ" 

הביקורת, שהועלתה היום, על כך שבמחלקות הקורונה לא יודעים לטפל היטב במונשמים, נדחות על ידי הרופאים הפנימאים, שמבקשים להבהיר כי עיקר נטל הטיפול בחולים המאושפזים בקורונה נופל על המחלקות הפנימיות על רופאיהן וצוותיהן, ולא על מומחים ויועצים מיתר מחלקות בתי החולים.

"במהלך השנה האחרונה הייתי אחראי על מחלקת קורונה כ-7 חודשים. הייחוד שלנו במחלקות הפנימיות הוא יכולות הטיפול הנמרץ.  בניגוד למדינות אחרות בעולם, אנחנו, הרופאים הפנימאים בארץ, עוסקים בחולים מסוג זה על בסיס יומי, לרבות טיפול בפרסורים, הנשמה וכו'", אומר ד"ר אביב טלמון, מומחה ברפואה פנימית מהדסה עין כרם וחבר ועד האיגוד לרפואה פנימית.
 
"אני יכול לומר בלב שלם", הוא מוסיף, "שהמטופלים אצלי במחלקה, שהיתה מחלקת חולים קשים (שאינה טיפול נמרץ), קיבלו טיפול מתקדם ביותר".

"עם המספרים אי אפשר להתווכח, מוסיפה פרופ' טליה וולק, מנהלת מחלקה פנימית ד' בשערי צדק וחברת ועד האיגוד. הראייה הניצחת ליכולת הטובה של הרפואה הפנימית בארץ בנושא טיפול נמרץ, היא אחוז התמותה הנמוך יחסית לעולם של חולי הקורונה, שעומד לשמחתנו רק על 0.6% , לעומת 2.1% ממוצע הנפטרים בעולם".

במספרים מוחלטים, מדובר ב- 842 נפטרים לכל מיליון תושבים במדינת ישראל, לעומת 2,040 נפטרים לכל מיליון תושבים בארה"ב, או 1,979 נפטרים לכל מיליון תושבים בבריטניה, או 1,722 נפטרים לכל מיליון תושבים בצרפת. אחוז התמותה הנמוך בארץ בולט עוד שבעתיים נוכח מספר מיטות האשפוז הנמוך בישראל לעומת ה- OECD.

"כבר שנה וחצי אנחנו נשכבים במסירות על הגדר עבור מערכת הבריאות הישראלית. המאמץ שלנו עצום ומתמשך. כדי למנוע את קריסת הטיפול הנמרץ בארץ, לקחנו על עצמנו ברפואה הפנימית להתגייס ולסייע בהנשמות", טוען ד"ר דרור דיקר (בתמונה), יו"ר האיגוד האירופאי לרפואה פנימית ומי שזכה להדליק משואת יום עצמאות בשם צוותי הרפואה המטפלים בחולי הקורונה.
 
לדבריו: "כל ימות השנה, עוד הרבה לפני מגיפת הקורונה, אנחנו מורגלים להנשים במחלקות הפנימיות הרגילות חולים קשה. זה הרי מראה שכיח בישראל של מחלקות עם תקן מיטות ל- 38 חולים, המאשפזות בפועל כ- 45 חולים, מהם 6 - 4 מונשמים. זה הממוצע השכיח כבר שנים ב- 111 המחלקות הפנימיות אצלנו. אין עוד מדינה בעולם בספיגת יתר כמונו. התמקצענו בחלוקת כוח ומאמץ להתמודד עם המספרים הללו, ולכן חבריי ואני סבורים ששיח על קריסה, על שחיקה ויצירת בהלה – היא טעות מקצועית וגם מוראלית".

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<