חדשות

לאחר שמשרד הבריאות חילק רישיונות למכשירי דה וינצ'י שפעלו במרכז ללא רישיון – לא נותרה מכסה למכשיר יחיד בצפון

26/10/2021

מנהל המרכז הרפואי גליל פרופ' ברהום: "עוד 5 מכשירים פועלים כיום ללא רישיון- ולנו מוציאים איסור הפעלה; סיפור קפקאי על מדינה שנאבקת בעצמה"

יו"ר הוועדה ח"כ סילמן דורשת תוספת מכסות מידית: "נוודא חלוקה הוגנת בין פריפריה למרכז"

ועדת הבריאות בראשות ח"כ עידית סילמן קיימה דיון בנושא מניעת הפעלת שירותים רפואיים בפריפריה. הדיון כונס לבקשת חברי הכנסת אופיר כץ, ישראל אייכלר, ינון אזולאי, מופיד מרעי ואופיר סופר, בין היתר בשל סירובו של משרד הבריאות לאשר את הפעלתו של מכשיר מסוג דה וינצ'י, רובוט מדויק לניתוחים כירורגיים, שנרכש מכספי תרומות על ידי בית החולים גליל שבנהריה.

ח"כ אופיר כץ אמר בפתח הדיון: "לצערי בכל קטגוריה בתחומי הרפואה, תושבי הצפון והדרום מקבלים שירות פחות נגיש וטוב מתושב שגר במרכז, לרבות מכשור רפואי וזמני המתנה. בית החולים הגליל בנהריה הצליח לרכוש את המכשיר מכספי תרומות ומשרד הבריאות לא מנפיק רישיון להפעלתו. למה במחוז מרכז מאשרים מעבר לתקינה ובצפון לא מאשרים כלל? יש פה מדיניות של משרדי הממשלה – כשזה מגיע לפריפריה סוגרים את הברז, ושהם יסתדרו עם מה שיש או ייסעו 3-4 שעות כדי לקבל טיפול".

ח"כ אופיר סופר: "בפריפריה מתמודדים עם אתגרים גדולים מאוד בניסיון להשוות את רמת הרפואה לזו שקיימת במרכז. הרבה יותר קל לגייס תרומות לבתי החולים הגדולים במרכז ואנחנו כמדינה צריכים לעודד דווקא תרומות לבתי חולים בפריפריה, לרוץ ולתת את כל המעטפת של ההכשרה והביורוקרטיה ולהסיר את כל המכשולים. בכל פעם שניתקל במקרה כזה צריך להעלות את זה כאן בוועדה על סדר היום".

ח"כ מופיד מרעי: "בצפון ובדרום מתים 8% יותר כתוצאה מטיפול רפואי לקוי. המכשיר הזה ייתן מענה לכל תושבי הצפון. לצד אישור ההפעלה צריך גם לתגבר את הצפון במרכזים רפואיים, ניידות טיפול נמרץ ולחייב את משרדי הממשלה לספק את כל המכשירים הרפואיים על פי הדרישה של בתי החולים. מגיע לתושבי הצפון טיפול ומכשור טוב יותר".

ח"כ עלי סלאלחה: "עלות הפעלת המכשיר היא לא יותר מ-400,000 ₪ והוא ייתן שירות למאות אלפים שצריכים את זה. הצוות המקצועי שיכול להפעיל אותו כבר נמצא. אני לא נגד המרכז אבל אני רוצה רפואה שווה. הגיע הזמן שנעמוד ונתבע את הטוב ביותר לפריפריה".

ד"ר אסנת לוקסנבורג, משרד הבריאות הסבירה: "בתקנות המכשור הרפואי יש רשימה של מכשירים שדורשים רישיון לפני רכישה ולפני הפעלה. התקנות עצמן קובעות או מספר אבסולוטי של מכשירים או שיעור לפי נפש. במקרה המסוים הזה נקבע שמכשירי דה וינצ'י צריכים להיות ב-6 מרכזי העל ועוד 2 נוספים. ה-8 שפועלים היום ברישיון: בלינסון, שיבא, איכילוב, רמב"ם, הדסה עין כרם וסורוקה הם מרכזי העל, בנוסף קיבלו רישיון גם אסף הרופא, ואסותא תל אביב. כרגע על פי התקנות אנחנו לא יכולים לתת אישור הפעלה נוסף. שינוי התקנות דורש שינוי של של שר הבריאות, בהסכמת שר האוצר ובאישור ועדת הבריאות.

ח"כ אופיר כץ דרש מד"ר לוקסנבורג להסביר את החלוקה הגיאוגרפית שאינה פרופורציונאלית, ומדוע שני הרישיונות הנוספים חולקו גם הם לבתי חולים במרכז? ד"ר לוקסנבורג השיבה כי "היו שני שכבר פעלו והיה צריך להכניס אותם לרישיון, זה היה 6 שנים לפני שבית החולים בנהריה ביקש רישיון". עם זאת הדגישה כי משרד הבריאות מכיר בחשיבות להוסיף מכסות נוספות להפעלת מכשירים מסוג זה ופועל לשם כך בימים אלה.

פרופ' מסעד ברהום, מנהל המרכז הרפואי גליל בנהריה: "מדובר בסיפור קפקאי על מדינה שנלחמת בשירות הרפואי ציבורי של עצמה. בישראל יש היום 13 מכשירי דה וינצ'י פעילים – 11 מהם במרכז ובירושלים, אף לא אחד צפונית לרמב"ם. 50% מהם פועלים ללא רישיון, המדינה אפילו לא יודעת איפה הם. אחרים פעלו שנה-שנתיים ללא רישיון עד שזה התקבל בדיעבד. אבל כשזה מגיע לתושבי הגליל משרד בריאות מוציא איסור רשמי להפעלתו".

רועי רייכר, אגף התקציבים במשרד האוצר: "במהלך דיוני התקציב שמובא כעת ניתנו תוספות למכסות של מכשירים רפואיים- זה הוסכם ותוקצב ויוגש לוועדה בקרוב, אז יהיה צורך לדון כיצד יוקצו המכשירים הבאים- על פי אילו קריטריונים והאם נכון לתת דגש לאזורים שבהם יש כיום חסר". עם זאת, לשאלת חברי הכנסת הודה רייכר כי מכסות נוספות להפעלת מכשירי דה וינצ'י אינן נכללות כרגע בתוספת: "אנחנו כרגע בשיח על מנכ"ל משרד הבריאות בנושא- האם וכיצד ניתן להרחיב את התוספת התקציבית כדי שהם יכללו גם כן".

ד"ר ענבר צוקר ממשרד הבריאות התייחסה לסוגיה נוספת שביקשו יוזמי הדיון להעלות- סירובו של משרד הבריאות לאשר הקמת יחידה לצנתור מוחי בבית החולים ברזילי באשקלון. לדבריה: "צנתור הוא טיפול שמתאים לכמות קטנה מהחולים (עד 10%) והוא צריך להתבצע במרכזי על שיש להם יחידות של נוירוכירורגיה, כי הוא מצריך מיומנות מיוחדת. אם אין נפח מספק של צנתורים זה עלול להיות יותר מסוכן מזמן העברתו של החולה. ב- 2019- 14 חולים בלבד הועברו מברזילי לבתי חולים אחרים לצנתור וזה לא נפח שיספק התמקצעות מספקת למרכז כזה. כן חשוב לפעול לכך שהעברת החולה תתבצע בצורה יותר מהירה ואם בעתיד יגדל הנפח או שיהיו אפשרויות ליצור מצנתר שיעבוד בחלק מהזמן בברזילי זה יכול אפשר את הפתיחה".

בסיכום הדיון אמרה יו"ר הוועדה ח"כ עידית סילמן: "המכשור הרפואי הוא כיום העיניים של הרפואה ועניין המכסות צריך להיות מטופל בראש סדר העדיפויות, בדגש על הפריפריה שבה בתי החולים ומערכת הבריאות כולה מתמודדת עם אתגרים משמעותיים מאוד. באופן ממוקד- העניין בנהריה חייב להיפתר בהקדם. עלה כאן בדיון שיש כאלה שמשתמשים ללא אישור ויש כאלה שהשתמשו וקיבלו אישור בדיעבד. לא ככה אנחנו רוצים שזה יתנהל ואל לנו לעודד את זה".

"אנחנו דורשים שהתקנות החדשות והגדלת המכסות יובאו לוועדה בהקדם, כאן נדון גם בקריטריונים לחלוקת המכשור הנוסף. אנחנו מתחייבים שאלה יכללו את היחס בין הפריפריה למרכז, ובין בתי חולים לרפואה בקהילה. אם נראה שזה לא מתקדם בקצב מספק, נגיש ונקדם את הנושא במסגרת הצעת חוק פרטית שתוגש בשיתוף חברי הוועדה".

מור אברג'יל, דוברת הוועדה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<