חדשות

הסיכון לתסחיף ריאתי נותר מוגבר חודשים לאחר התערבות ניתוחית (JAMA Surg)

18/10/2019

 

הסיכון לתסחיף ריאתי לאחר ניתוח עשוי להיות מוגבר לאורך לפחות שלושה חודשים לאחר ניתוח מכל סוג, כך עולה מנתוני מחקר רטרוספקטיבי חדש, שפורסמו בכתב העת JAMA Surgery.

 

החוקרים בחנו את הסיכון לתסחיף ריאתי על-בסיס נתונים ממאגר מצרפת אודות 60,703 חולים אשר אושפזו בשל תסחיף ריאתי לאחר-ניתוח בין השנים 2007-2014. הפרוצדורות הניתוחיות כללו ניתוחי כלי דם, פרוצדורות גניקולוגיות, גסטרואינטסטינאליות או אורתופדיות.  גיל המשתתפים הממוצע עמד על 56.6 שנים, 58.9% היו גברים ובכל המקרים לא הייתה היסטוריה של ממאירות או תסחיף ריאתי קודם.

 

בכלל סוגי הניתוחים, הסיכון לתסחיף ריאתי לאחר-ניתוח היה הגבוה ביותר בתקופה שמיד לאחר הניתוח (1-6 שבועות) ונותר מוגבר לאורך לפחות 12 שבועות. באופן ספציפי, יחסי הסיכויים נעו בין 5.24 לאחר ניתוח כלי דם ל-8.34 לאחר ניתוח שבר. הסיכון המוגבר לאחר 7-12 שבועות נע בין עליה של פי 2.26 בסיכון לאחר ניתוחים גסטרואינטסטינאליים לעליה של פי 4.23 בסיכון לאחר ניתוח שבר.

 

עם זאת, 18 שבועות לאחר ניתוח מכל-סוג, הסיכון לא נותר עוד מוגבר באופן בעל משמעות קלינית.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי הסיכון לתסחיף ריאתי לאחר-ניתוח נותר מוגבר גם מעבר לששת השבועות הראשונים לאחר התערבות ניתוחית, ללא תלות בסוג הפרוצדורה. הם קוראים להשלים מחקרים אקראיים נוספים במטרה לקבוע אם יש להאריך את משך הטיפול נוגד הקרישה לאחר ניתוחים.

 

JAMA Surg 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<