חדשות

החשיבות הפרוגנוסטית של מחלות נלוות ומחלת ריאות בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית מוקדמת (Rheumatology)

20/10/2019

 

במאמר שפורסם בכתב העת Rheumatology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי קיימת שכיחות גבוהה של תחלואה נלווית בעת האבחנה של דלקת מפרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis), כולל שכיחות מוגברת של מחלת ריאות חסימתית כרונית (Chronic Obstructive Pulmonary Disease, או COPD), אסתמה ומחלת ריאות אינטרסטיציאלית.

 

החוקרים זיהו 6,591 חולים עם דלקת מפרקים שגרונית מבריטניה. שיעורי הימצאות מחלות נלוות בעת האבחנה של דלקת מפרקים שגרונית ושלוש שנים מאוחר יותר נבחנו אל מול השיעורים במספר דומה של ביקורות תואמות בגיל ובמין. עוד חושבו מדדי Charlson Comorbidity Index וכן Rheumatic Disease Comorbidity Index בעת האבחנה עם הסיכון לתמותה מכל-סיבה והרס מפרקי. בנוסף, נבחן באופן נפרד הקשר בין סוגים שונים של מחלות ריאה ובין התמותה.

 

מהתוצאות עולה כי מחלה נשימתית, מחלות לב וכלי דם, אירועים מוחיים, סוכרת, היסטוריה של שברים ודיכאון היו נפוצים יותר בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית בעת האבחנה, בהשוואה לביקורות. החוקרים זיהו קשר בין מדד Rheumatic Disease Comorbidity Index ובין תמותה מכל-סיבה בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית (יחס סיכון מתוקן של 1.26, רווח בר-סמך 95% של 1.00-1.60). לא זוהה קשר עם הרס מפרקי.

 

עוד עולה מהנתונים כי מחלת ריאות חסימתית כרונית, אך לא אסתמה, לוותה בסיכון גבוה כמעט פי שלוש לתמותה (יחס סיכון של 2.84, רווח בר-סמך 95% של 1.13-7.12).

 

החוקרים כותבים כי כחלק מההערכה המוקדמת של מחלות נלוות בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית, חשוב לכלול הערכת מחלת ריאות. עוד עולה מהנתונים כי COPD הינו מנבא משמעותי של תמותה מוקדמת בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית מוקדמת.

 

Rheumatology, 03 October, 2019

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<