חדשות

חשיבות אבחנה וטיפול מוקדם בנזק משנית לאידוי (Lancet)

14/11/2019

 

זיהוי מהיר יותר של נזק ריאתי משנית לאידוי והתחלה מוקדמת של טיפול מותאם בסטרואידים עשוי לקצר את מהלך המחלה, כך עולה מנתונים אודות חולים עם נזק ריאתי משנית לסיגריות אלקטרוניות או אידוי, אשר פורסמו במהלך חודש נובמבר בכתב העת Lancet. הכותבים מציינים עוד את חשיבות הפסקת חשיפה לאידוי עם הופעת התסמין הראשון במטרה להפחית סיבוכים עתידיים.

 

החוקרים מדווחים על המהלך הקליני של 60 חולים שהתייצגו במרכז רפואי יחיד בין 27 ביוני ועד 4 באוקטובר, 2019. כל המשתתפים ענו על הקריטריונים לנזק ריאתי על-רקע סיגריות אלקטרוניות או אידוי. מרבית החולים (גיל חציוני של 27 שנים) היו גברים צעירים ובריאים, אשר דיווחו על אידוי או דאב קנאביס ו/או ניקוטין.

 

מבין כלל המשתתפים במחקר, 90% נדרשו לאשפוז בבית חולים, 55% נדרשו לאשפוז ביחידת טיפול נמרץ ו-17% נדרשו להנשמה מכאנית פולשנית. אלו עם תחלואה חמורה יותר בעת ההתייצגות היו בסיכון גבוה יותר לסיבוכי המחלה ואלו שאושפזו בשנית לקבלת טיפול לאחר שחרור ראשוני מבית החולים עדיין הדגימו סימני נזק ריאתי שבועות מאוחר יותר.

 

החוקרים אספו נתוני חשיפה לאידוי, סימנים ותסמינים בעת ההתייצגות, בדיקות מעבדה ונתונים מיקרוביולוגים, תוצאות ברונכוסקופיה, ממצאים בהדמיה, טיפול, מהלך קליני ומעקב לאורך זמן על-בסיס הרשומות הרפואיות. 19 חולים השלימו ברונכוסקופיה, אשר הדגימה תוצאות לא-ספציפיות ושללה זיהום ואבחנה חליפית.

 

מבין החולים שנכללו במחקר, 6 אושפזו בשנית לבית החולים או ליחידת טיפול נמרץ בתוך שבועיים מהשחרור. שלושה אשפוזים חוזרים נקשרו עם הישנות אידוי, אשר הובילה לחזה-אוויר, אבצס ריאתי ואמפיאמה בחולה אחד; חזה אוויר ואבצס ריאתי בחולה אחד; פניאומטוצלה מזוהם בחולה אחד.

 

חולה אחד ששב לאידוי פיתח כשל כבדי לאחר אבחנה של Hemophagocytic Lymphohistiocytosis ומת עקב כשל רב-מערכת שבועיים לאחר השחרור הראשוני. חולה אחר מת עקב דום לב. למרות שנזק ריאתי על-רקע אידוי או שימוש בסיגריות אלקטרוניות תרם ככל הנראה לשני מקרי המוות, לא סביר כי זה היה הגורם לתמותה.

 

למרות שמספר המקרים בסדרה זו קטן מכדי לקבוע המלצות מבוססות-עדויות בכל הנוגע למינוני סטרואידים, העדויות הקיימות מצביעות על הזדמנות אפשרית לשנות את מהלך המחלה במקרים של נזק ריאתי על-רקע אידוי או סיגריות אלקטרוניות ע"י אבחנה מהירה, הפסקת חשיפה לאידוי עם הופעת התסמין הראשון והתחלה מיידית של טיפול בסטרואידים.

 

בנוסף, בחולים פחות חמורים עם שיפור מהיר תחת טיפול בסטרואידים, אין בהכרח צורך בבדיקות פולשניות נרחבות, או אף אשפוז לבית החולים.

 

Lancet. Published online November 8, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<