חדשות

עדויות חדשות תומכות בבטיחות מעכבי תעלות מימן (Gastroenterology)

17/11/2019

 

במאמר שפורסם בכתב העת Gastroenterology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול בתרופות ממשפחת מעכבי תעלות מימן (Proton Pump Inhibitor) אינו מלווה בסיכון מוגבר לדמנציה, דלקת ריאות, או זיהומים בדרכי העיכול, כאשר הקשר שתועד עם מחלת כליות כרונית ככל הנראה נובע מערפלנים.

 

החוקרים השלימו ניתוח חתך על-בסיס נתונים ממאגר National Ambulatory Medical Care Survey לשנים 2006-2015 במטרה לבחון את הקשר בין טיפול במעכבי תעלות מימן ומספר אירועים חריגים שנקשרו עם טיפול זה. המאגר כלל נתונים אודות קרוב ל-7.9 מיליארד תצפיות, כאשר כ-7.7% מהמטופלים נטלו תרופות ממשפחת מעכבי תעלות מימן.

 

החוקרים בחנו את הסיכון לאירועים חריגים בחולים תחת טיפול במעכבי ACE, סטטינים, חסמי תעלות מימן, או חסמי ביתא.

 

מניתוח רב-משתני עלה כי אין קשר בין טיפול במעכבי תעלות מימן ובין דמנציה, דלקת ריאות, או זיהומים בדרכי העיכול. עם זאת, הממצאים הצביעו על קשר משמעותי בין טיפול במעכבי תעלות מימן ובין מחלת כליות כרונית (יחס סיכויים מתוקן של 1.26). עוד מדווחים החוקרים על קשר בין טיפול בסטטינים, חסמי תעלות סידן וחסמי ביתא ובין סיכון מוגבר למחלת כליות כרונית.

 

לטענת החוקרים, מאוד לא סביר כי כל התרופות הללו מעלות את הסיכון למחלת כליות כרונית ולכן סביר יותר כי הממצאים נובעים מערפלנים שלא נלקחו בחשבון.

 

ממצאי המחקר הצביעו על נטיה לא-מובהקת לסיכון מוגבר לזיהומים במערכת העיכול עם טיפול במעכבי תעלות מימן, אך לא עם תרופות אחרות. מניתוח נוסף של הנתונים עלה כי קשר זה היה קיים רק עם חיידקי Clostridium difficile.

 

Gastroenterology 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<