חדשות

התפקיד המרכזי של מכשיר ECMO בטיפול בחולים קשים עם COVID-19 (מתוך כנס ווירטואלי מטעם ה-Society of Critical Care Medicine)

17/09/2020

 

מכשיר ECMO (Extracorporeal Membrane Oxygenation) עשוי לשחק תפקיד מרכזי בטיפול בחולים הקשים ביותר עם COVID-19, כך טוענים מומחים מארצות הברית במהלך כנס ווירטואלי מטעם ה-Society of Critical Care Medicine.

 

עד כה, למעלה מ-2,500 חולים עם COVID-19 ברחבי העולם חוברו למכשיר ECMO כחלק מהטיפול ושיעורי ההישרדות של חולים אלו עד לשחרור מבית החולים עומדים על 53%. המכשיר מספק לחולים זמן ומאפשרת לגופם להתאושש ולטיפול האנטיביוטי לסלק את הזיהום. החיבור למכשיר ECMO אינו מטפל בשורש הבעיה, אלא בעצם מהווה טיפול תומך.

 

לרוב, רק בבתי חולים שלישוניים גדולים יש את הצוות והציוד הנדרשים לחיבור חולים למכשיר ECMO וייתכנו הבדלים בתוצאות בין בתי חולים שונים. אעפ"י כן, המרכיב החשוב ביותר הוא בחירה נכונה של החולים. חיבור חולים עם מחלות רקע או בהלם ספטי, תחת תמיכת וזופרסורים, או עם נזק כלייתי חמור, נזק כבדי, או בעיות לבביות, צפוי להיות מלווה בתוצאות הרבה פחות טובות.

 

ישנה חשיבות רבה גם לאנשי הצוות, בפרט צוות סיעודי בעל ניסיון בנושא.

 

אחד השינויים שנערכו בחלק מבתי החולים, כחלק מהכנה לגל השני של מגפת הקורונה, הוא מעבר מסדציה על-בסיס בנזודיאזפינים, לסדציה המבוססת על Dexmedetomidine. הסיכוי לדליריום עם הטיפול האחרון הוא נמוך יותר, אם כי אינו מספק דרגת טשטוש דומה.

 

השימוש במכשירי ECMO מצוי במגמת עליה במקומות רבים, כאשר עם התקדמות המחלה לומדים עוד ועוד אודות אפשרויות הטיפול היעילות בחולים אלו, ונראה כי יש מקום לנסות חיבור למכשיר ECMO במקרים בהם מתפתח זיהום בדרגה חמורה.

 

סוגיה חשובה נוספת נוגעת כמובן לעלות הטיפול, כאשר בארצות הברית, עלות חיבור חולה למכשיר ECMO למשך כחודש מלווה בעלות של כ-1.3 מיליון דולרים. לאור היקף מגפת הקורונה, בגל השני יש לנסות ולהבין אם ישנה הצדקה להשתמש במכשיר ECMO, תוך התייחסות לשיקולים כלכליים ואישיים.

 

מתוך כנס ווירטואלי מטעם ה-Society of Critical Care Medicine

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<