חדשות

יעילות הטיפול ב-Tocilizumab בחולים עם תסמונת מצוקה נשימתית חדשה על-רקע COVID-19 (מתוך Crit Care)

25/10/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Critical Care מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול ב-Tocilizumab (אקטמרה) נמצא יעיל בחולים עם COVID-19 ותסמונת מצוקה נשימתית חדה תחת הנשמה לא-פולשנית.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את היעילות והבטיחות של Tocilizumab בחולים עם תסמונת מצוקה נשימתית חדה על-רקע COVID-19 אשר היו תחת הנשמה לא-פולשנית.

 

מדגם המחקר כלל 79 חולים עם אבחנה של דלקת ריאות חמורה משנית ל-COVID-19 וכשל נשימתי חד, אשר אושפזו לבית חולים. בכל החולים נמדדו רמות מוגברות של סמני דלקת והוחל טיפול בהנשמה לא-פולשנית באשפוז, לאור יחס pO2/FiO2 של עד 200 מ"מ כספית. אפשרות הטיפול ב-Tocilizumab הייתה תלויה בזמינות התרופה.

 

התוצא העיקרי של המחקר היה שיעורי תמותה באשפוז. תוצא משני משולב כלל החמרה רפואית, אשר כלל אינטובציה או תמותה של החולים.

 

מבין 79 חולים שנכללו במחקר, 41 חולים טופלו ב-Tocilizumab (28 קיבלו טיפול תוך-ורידי ו-13 קיבלו טיפול תת-עורי). שיעורי התמותה הכוללים באשפוז עמדו על 38% (30 מבין 79 חולים). הסיכוי לתמותה ולאינטובציה במהלך המעקב היה נמוך יותר משמעותית בקרב חולים שטופלו ב-Tocilizumab, בהשוואה לאלו שלא קיבלו טיפול זה (p=0.006 ו-p=0.036, בהתאמה).

 

עם זאת, לאחר ניתוח סטטיסטי שכלל תקנון לגיל ולמדד CCI (Charlson Comorbidity Index), רק הקשר עם הסיכון המופחת לאינטובציה או תמותה נותר מובהק סטטיסטית (יחס סיכון של 0.44, P=0.022). שני חולים בקבוצת הטיפול ב-Tocilizumab פיתחו נגע ריאתי קביטרי במהלך המעקב.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים להערכת בטיחות הטיפול ולהשלים מחקרים אקראיים ומבוקרים במטרה לאשר את ממצאי המחקר.

 

Crit Care. 2020;24

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<