חדשות

מגפת הקורונה: בנורבגיה חוקרים 23 מקרי תמותה של קשישים לאחר חיסון כנגד הנגיף (BMJ)

20/01/2021

 

רופאים מנורבגיה התבקשו להשלים בחינה מעמיקה יותר של מקרי תמותה של קשישים שבריריים שקיבלו את החיסון של חברת פייזר כנגד נגיף הקורונה, לאחר שתועדו 23 מקרי תמותה של קשישים זמן קצר לאחר קבלת החיסון.

 

מהרשויות בנורבגיה נמסר כי ייתכן ומדובר בצירוף מקרים, בשלב זה אין קשר ודאי בין מקרי התמותה הללו ובין החיסון. הרשות בחנה 13 ממקרי התמותה עד כה וקבעה כי ייתכן והאירועים החריגים הנפוצים לחיסון של חברת פייזר, דוגמת חום, בחילות ושלשול, תרמו לתוצאות הפטאליות בחלק מהחולים השבריריים הללו.

 

ייתכן כי תופעות הלוואי הנפוצות הללו, אשר אינן מסוכנות למטופלים צעירים ובמצב בריאותי טוב ואינן חריגות בעקבות חיסונים, הוביל להחמרת מחלה קיימת בקשישים. המומחים מדגישים כי הם אינם מוטרדים או מודאגים מהממצאים, מאחר ומדובר במקרים נדירים מאוד, אשר אירעו בקשישים שבריריים מאוד עם מחלה חמורה מאוד.

 

כעת, הרשויות מבקשות מרופאים להמשיך במתן החיסונים, אך משלימים הערכה נוספת של אלו החולים ביותר בהם תתכן החמרה במחלה קודמת בעקבות החיסון. הערכה זו כוללת דיון אודות הסיכונים והיתרונות של החיסון עם החולה ובני המשפחה במטרה להחליט אם לקבל את החיסון או לא.

 

במהלך השבועות האחרונים ניתנו למעלה מ-20,000 מנות חיסון בנורבגיה.

 

בהודעה מטעם חברת פייזר נמסר כי הם מודעים לדיווחים אודות מקרי תמותה לאחר מתן החיסון ועובדים עם הרשויות במטרה לאסוף מידע רלבנטי.

 

BMJ 2021

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<