חדשות

השוואת היעילות של גישות שונות למתן סורפקטנט (ADC- Fetal and Neonatal Edition) והערת עורך ניאונטולוגיה, ד''ר ברזילי

20/01/2021

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Archives of Disease in Childhood – Fetal and Neonatal Edition, עולה כי בהשוואה למתן סורפקטנט דרך טובוס, מתן סורפקטנט באמצעות צנתרים דקים בפגים לווה בשיעורי תמותה נמוכים יותר, לצד סיכון נמוך יותר להנשמה מלאכותית והתפתחות BPD (Bronchopulmonary Dysplasia).

 

מטרת הסקירה הנוכחית הייתה להשוות גישות שונות למתן סורפקטנט לפגים, כולל מתן דרך צנתרים דקים, מסיכה לרינגיאלית, נבולייזר, דרך טובוס עם הוצאה מיידית של הטובוס (טכניקת Insure) וכן לבחון את התוצאות במקרים בהם לא ניתן כלל טיפול בסורפקטנט.

 

החוקרים השלימו מטה-אנליזה לאחר חיפוש שיטתי במאגרי Medline, Scopus, CENTRAL, Web of Science, Google Scholar ו-Clinicaltrials.gov לזיהוי מחקרים שפורסמו עד 15 בפברואר, 2020. התוצא העיקרי של הסקירה כללו את שיעורי התמותה, הנשמה מלאכותית ו-BPD.

 

הסקירה כללה 16 מחקרים אקראיים ומבוקרים ו-20 מחקרים תצפיתיים, עם סך כולל של 13,234 משתתפים.

 

בקבוצת הטיפול בסורפקטנט דרך טובוס, חציון הסיכון לתמותה, הנשמה מלאכותית ו-BPD עמד על 7.8%, 42.1% ו-10%, בהתאמה. בהשוואה למתן הטיפול דרך טובוס, מתן דרך צנתרים דקים לווה בשיעורים נמוכים משמעותית של תמותה (יחס סיכויים של 0.64, רווח בר-סמך 95% של 0.54-0.76), הנשמה מלאכותית (יחס סיכויים של 0.43, רווח בר-סמך 95% של 0.29-0.63), BPD (יחס סיכויים של 0.57, רווח בר-סמך 95% של 0.44-0.73), Periventricular Leukomalacia (יחס סיכויים של 0.66, רווח בר-סמך 95% של 0.53-0.82) כאשר העדויות היו באיכות מתונה. עוד ישנן עדויות באיכות נמוכה לשיעורים נמוכים יותר של Necrotizing Enterocolitis (יחס סיכויים של 0.67, רווח בר-סמך 95% של 0.41-0.9).

 

לא תועדו הבדלים בין מתן סורפקטנט דרך טובוס עם הוצאה מיידית של הטובוס לאחר מכן ((Insure, בהשוואה למתן הטיפול בגישות אחרות.

 

במחקרים אקראיים ומבוקרים, מתן סורפקטנט דרך צנתרים עדינים הפחית את שיעורי הנשמה מלאכותית (יחס סיכויים של 0.39, רווח בר-סמך 95% של 0.26-0.60), אך לא הייתה השפעה על היארעות תוצאים אחרים.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה להגיע למסקנות חד משמעיות בנוגע ליעילות של טכניקות זעיר פולשניות אחרות למתן סורפקטנט.

 

ADC- Fetal and Neonatal Edition, 15 January 2021

 

הערות עורך ניאונטולוגיה, ד''ר ברנרד ברזילי:

בשנים האחרונות הולכות ומצטברות העדויות של היתרונות במתן סורפקטנט דרל צנתרים דקים (בשיטת LISA או MIST) לעומת מתן דרך טובוס. היתרון העיקרי של שיטת זו הוא בכך שהפג ממשיך לנשום עצמונית גם בעת מתן הסורפקטנט, כמו גם העובדה שהיא פחות פולשנית לעומת הצורך באינטובציה. בעתיד כנראה שהשיטה העדיפה תהיה מתן סורפקטנט באינהלציה ללא שימוש כלל בלרינגוסקופיה, זו תהיה השיטה הכי פחות פולשנית והקלה ביותר טכנית.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<