חדשות

משרד הבריאות משיק את התו הירוק שיאפשר חזרה לפעילות מלאה של המתחסנים בארץ ובהמשך גם בחו''ל

18/02/2021

שר הבריאות אדלשטיין ומנכ''ל המשרד פרופ' לוי הציגו היום את תכנית השקת התו הירוק.

להלן הודעת המשרד:

השקת התו הירוק - שר הבריאות אדלשטיין: כך ייראה השלב הראשון שלכם בחזרה לחיים הנורמליים. "מי שמזייף יכול לסיים גם בכלא"

עוד מדבריו: "אם נמשיך בקצב התחסנות גבוה ונשמור על ההנחיות - לא נצטרך סגר רביעי"


שר הבריאות יולי (יואל) אדלשטיין, מנכ"ל המשרד פרופ' חזי לוי ובכירי משרד הבריאות הציגו היום (חמישי) את התו הירוק שיחל לפעול מיום ראשון הקרוב. במסיבת העיתונאים הוצגו גם דרכי הנפקת תו המתחסן, תוך שימת דגש על אבטחת התו באמצעות  QR.

ביום ראשון משרד הבריאות גם ייצא בקמפיין התו הירוק.

להלן דברי שר הבריאות:

"היום אנחנו מציגים בשורה ענקית למתחסנים - כך ייראה השלב הראשון שלכם בחזרה לחיים הכמעט נורמליים.

מתחסנים ומחלימים יוכלו החל מיום ראשון ללכת לחדרי הכושר, להופעות, לבתי מלון, לבתי כנסת שיירשמו כאלה שמשתמשים בתו הירוק.

בקרוב יהיו מקומות עבודה שכדי לעבוד בהם העובדים יצטרכו או להיות מחוסנים או לעבור בדיקת קורונה כל 48 שעות.

החיסונים הם משימה לאומית ראשונה בחשיבותה. כולנו מתגייסים לנושא, משלב הבאת החיסונים, דרך שלב ההיערכות, ועד לקמפיין הסברה שמשרד הבריאות עוסק בו בחודשים האחרונים.

אין ולא תהיה חובת חיסון במדינת ישראל. מי שבוחר לא להתחסן זכותו. לא יהיו גם סנקציות אישיות נגד מישהו שלא יתחסן. צריך להבין שזו זכות גדולה שניתנה לכולנו להתחסן, דבר שמדינות רבות בעולם לא הגיעו אליו.

חובתנו לדאוג לבריאותם של כלל אזרחי ישראל, ועל כך לא נתפשר.

לצערי, רבים מאותם מחוסנים החליטו שאין צורך במסכה. אני מבקש שוב - הקפידו על מסכות גם אם התחסנתם. אין דרך אחרת לשמור על הבריאות.

יכול להיות שיושב מישהו ומתאכזב שהוא עוד לא מחוסן. לא מאוחר מדי. אנחנו מחסנים גם את תלמידי יא-יב. כיתה בה כולם יהיו מחוסנים תוכל בפסח לצאת לפעילות שכיתות אחרות אולי לא יוכלו לעשות. לא מאוחר לעשות את זה.

בשבועיים הקרובים נהיה בהרצה. לתקופת המעבר אנחנו שוקלים לאפשר גם שימוש בתעודת מתחסן. אני רוצה לומר לכל מי שעוסק בזיופים - תדעו שאנחנו על האפשרות הזאת. מי שחושב שזה משחק ילדים וידפיס תעודת מתחסן למרות שלא התחסן בסופו של דבר ייתפס והבילוי הזה יכול גם להסתיים בכלא. יש סדרה ארוכה של סעיפים בחוק שמאפשרים להשתמש בתעודה מזויפת. כדאי מאוד להיזהר.

לגבי ההמשך, תלוי בכולנו. אם נמשיך בקצב התחסנות גבוה ונשמור על ההנחיות - לא נצטרך סגר רביעי".

מנכל משרד הבריאות: "במקום בו אנשים מתחסנים- הם יוכלו ללכת למסעדות וחדרי כושר ובעתיד גם לקיים פעילויות בינלאומית"


פרופ חזי לוי מנכ"ל משרד הבריאות:
"אנו קוראים לציבור להתחסן כדי לצאת מהמקום שבו אנו נמצאים ולחדש פעילות וחזרה לשגרה. אנו מבקשים את הבריאות של כולנו. במקום בו אנשים מתחסנים, הם יוכלו עם התו הירוק ללכת לחדרי כושר מסעדות ובעתיד לקיים פעילויות בינלאומיות.
צריך לזכור כי התמריץ העיקרי להתחסן הוא הבריאות של כולנו. לא ידוע עד כמה מחוסן מדביק. ידוע שמדביק פחות - אבל אנו חיים עם בני משפחה שלא יכולים להתחסן ואנו רוצים לשמור על בריאות ילדינו.
בנושא זיופים של תעודות מתחסן  או התו הירוק. היום קיימנו פגישה עם בכירים במשטרה על האכיפה וענישה בלתי מתפשרת נגד נותני תו ירוק מזויף והמשתמשים בזיופים".

לצפייה באמצעי הצגת התו הירוק

בהתייחסות למבצע החיסונים אמר היום ד"ר זאב פלדמן, מנהל היחידה לנוירוכירורגיה ילדים בשיבא, יו"ר ארגון רופאי המדינה ומ"מ יו"ר הר"י:
" כפי שאסור לעשן במקומות ציבוריים, אסור להדביק בקורונה במקומות ציבוריים!

בימים אלה, כשמספר המשוחררים מאשפוז עולה על מספר המתאשפזים, כשמספר החולים החדשים המתאשפזים מדי יום יורד מ-100, כשאחוז הבדיקות החיוביות ירד ל-6.2, זה הזמן להיזהר!
בואו לא נקלקל את המגמה כפי שקלקלנו ביציאה מהסגרים הקודמים.

  • נוודא שהילד/ה שלנו נכנס לקפסולה אמיתית שאינה מתערבבת בהסעות.
  •  נשאל ונוודא שהגננת/המורה/ הסייעת מחוסנת, או לפחות נבדקו ב-48 השעות האחרונות והם שליליים לקורונה.
  •  נשאל כל נותן שירות האם את/ה מחוסן/ת, ואם לא נצביע ברגליים ונעבור לאלה שכן.
    החיסונים הם 'כיפת הברזל' הקולקטיבית שלנו.
  •  כפי שאסור לעשן במקומות ציבוריים, אסור להדביק בקורונה במקומות ציבוריים!
  •  אז הגענו ל-76 אחוזי התחסנות אצל בני 50-60- זה לא מספיק.
  •  ל-67 אחוזי התחסנות אצל בני 40-49- זה לא מספיק.
  •  ל-55 אחוזי התחסנות אצל בני 30-39- זה גם לא מספיק.
  •  ולצערי, רק ל-48 אחוזי התחסנות אצל בני ה-20-30, וזה ממש לא מספיק.

ככל שאחוזי ההתחסנות יורדים בקבוצות הגיל השונות, עולה חלקם במחלקות הקורונה ביחידות לטיפול נמרץ ובקרב המונשמים וצרכני האקמו! ההגנה על בריאותנו נמצאת בקצה המחט.

יש לצאת לגיוס נרחב של בני ה16-18 למבצע ההתחסנות - לקרוא להם לצו 8 כמו ביום הכיפורים
החזרה של יא' - יב' לספסל הלימודים היא גם הזדמנות למבצע גיוס להתחסנות מאסיבית בקרב בני הנוער על מנת להפחית בצורה דרמטית את פוטנציאל התחלואה בקרב הצעירים. כפי שעושים לפני הגיוס לצה״ל, יש לקיים מבצע  הסברה נרחב כדי לגייס שיעור ניכר מהם למאמץ הלאומי בניצחון על נגיף הקורונה.

הזכות של כל אחד להחליט אם להתחסן אבל חובתנו גם להגן ולתמרץ את המתחסנים.
שאנני החיסונים מחזיקים בזכותם הבסיסית להחליט על טיפול רפואי, אבל מנגד חובתנו להגן  ולתמרץ את המתחסנים. חשוב להבין שהמתחסנים לא  רק מגנים על עצמם מפני הקורונה אלא מסייעים להגן על כלל האוכלוסייה. לפיכך, המדינה מחויבת להאיץ ולמלא בתוכן את התמריצים למתחסנים  ולאפשר להם חזרה לשגרת קורונה מהר ככול שניתן - ככול שהדרכון הירוק יהיה אטרקטיבי,  כך יתמעטו שאנני החיסונים",

הערת המערכת:  יש לברך על כך שסוף סוף משרד הבריאות יוצא בתכנית הזו שיש לקוות שתתגבר על כל המכשולים הלוגיסטיים הפוטנציאליים ותהווה באמת תמריץ ממשי להתחסנות, שכן כפי שד"ר פלדמן טוען כאן שיעורי ההתחסנות, על אף היותם מצוינים יחסית למדינות אחרות, עדיין לא מספקים ועדיין אינם מבטיחים שלא תתחולל התפרצות נוספת, בעיקר בקרב צעירים וילדים. 

על רקע הדיווחים היום על כך שנשקלת האפשרות לחסן (במנה אחת בלבד כנראה) גם מחלימים, חשוב שתתקבל החלטה מהירה בכדי שהסטטוס של מחלימים עם/ללא מנת חיסון יהיה ברור ומובן.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<