חדשות

האם הקפדה על דיאטה בעלת אינדקס גליקמי נמוך מפחיתה את הסיכון לתמותה מוקדמת ומחלות לב וכלי דם? (N Engl J Med)

26/02/2021

 

בקרב מבוגרים שהקפידו על מזונות בעלי ערך גליקמי נמוך תועד סיכון נמוך יותר לתמותה מוקדמת ומחלות לב וכלי דם מג'וריות, בהשוואה לאלו שצרכו דיאטה שכללה מזונות באיכות נמוכה עם ערך גליקמי גבוה, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת New England Journal of Medicine.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מרבית הנתונים אודות הקשר בין הערך הגליקמי של המזונות בדיאטה ומחלות לב וכלי דם מבוססים על נתונים מאוכלוסיות מערביות בעלות הכנסה גבוהה, עם מידע מצומצם ממדינות לא-מערביות עם הכנסה נמוכה או בינונית. לאור זאת, במחקר הנוכחי הם ביקשו לאסוף נתונים אודות אוכלוסיות אלו.

 

המחקר כלל 137,851 משתתפים בגילאי 35 עד 70 שנים שהתגוררו בחמש יבשות, עם חציון מעקב של 9.5 שנים. שאלוני תזונה ספציפיים למדינה שימשו לקביעת הרגלי התזונה ולהערכת הערך גליקמי והעומס הגליקמי על-בסיס צריכה של שבע קטגוריות פחמימות. התוצא העיקרי היה משלב של אירועים קרדיווסקולאריים מג'וריים (תמותה קרדיווסקולארית, אוטם לבבי לא-פטאלי, אירוע מוחי ואי-ספיקת לב) או תמותה מכל-סיבה.

 

החוקרים מדווחים כי במהלך המחקר תועדו 8,780 מקרי תמותה ו-8,252 אירועים קרדיווסקולאריים מג'וריים. לאחר תקנון נרחב להשוואת רבעוני הערך הגליקמי הנמוך והגבוה ביותר, החוקרים מצאו כי דיאטה בעלת ערך גליקמי גבוה לוותה בסיכון מוגבר לאירועים קרדיווסקולאריים מג'וריים או תמותה, הן בקרב משתתפים עם היסטוריה של מחלות לב וכלי דם (יחס סיכון של 1.51, רווח בר-סמך 95% של 1.25-1.82) והן באלו ללא מחלות לב וכלי דם (יחס סיכון של 1.21, רווח בר-סמך 95% של 1.11-1.34).

 

מבין המרכיבים של התוצא העיקרי, דיאטה בעלת ערך גליקמי גבוה לוותה בסיכון מוגבר לתמותה עקב מחלות לב וכלי דם.

 

התוצאות בנוגע לעומס הגליקמי היו דומות לממצאים בנוגע לערך הגליקמי בקרב משתתפים עם מחלות לב וכלי דם, אך הקשר לא היה מובהק סטטיסטית בקרב משתתפים ללא היסטוריה קודמת של מחלות לב וכלי דם.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי דיאטה בעלת ערך גליקמי גבוה מלווה בסיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם ותמותה.

 

N Engl J Med. Published online February 24, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<