חדשות

ילדים מהווים מקור משמעותי להפצת מוטאציות חדשות של נגיפי קורונה (מתוך אתר Medscape)

04/04/2021

 

רשויות הבריאות בארצות הברית פרסמו אזהרות מפני עליות חדות חדשות במקרי קורונה בילדים, מגמות אשר ככל הנראה נובעות מנוכחות וריאנטים מדבקים יותר של נגיף הקורונה, בדיוק כאשר ילדים ובני נוער שבו לפעילויות פנים מול פנים, דוגמת פעילויות ספורט, מסיבות ושיעורים.

 

מומחים ממינסוטה טוענים כי הם מעולם לא נתקלו בהדבקה כה דינאמית בילדים כפי שתואר עם נגיף הקורונה. בגלים המוקדמים, ילדים, בפרט ילדים קטנים, שיחקו תפקיד קטן מאוד בהדבקה בנגיף. כאשר הם אובחנו עם הזיהום הנגיפי, התסמינים שלהם נטו להיות קלים, אם בכלל הופיעו תסמינים, ומסיבות שאינן מובנות היטב, הם לרוב לא היו המקור להדבקה במקרים בהם תועד צבר מקרים בבני משפחה.

 

כעת, עם הופעת וריאנטים נוספים של נגיף הקורונה שהפכו דומיננטיים ולנוכח ההגנה של קשישים הודות לחיסונים, חלו שינויים בדפוסים אלו. מומחים למחלות מדבקות עוקבים במטרה לבחון אם נגיף הקורונה יתחיל להתפשט כעת בדפוס הדומה יותר לשפעת, כאשר ילדים יידבקו תחילה ויביאו את הנגיף הביתה להוריהם.

 

במישיגן, בתי ספר רבים נפתחו מחדש, כמו גם חזרה לפעילויות ספורט של צעירים, זאת לצד עליה בהתפשטות הנרחבת של וריאנט B.1.1.7 המדבק יותר. במקרים אלו, עליה בשיעור המקרים תועדה בכל קבוצות הגיל, אך המספר הגבוה ביותר של מקרים חדשים של נגיף קורונה תועד בילדים בגילאי 10-19 שנים וזו הפעם הראשונה שתועדה מגמה זו מפרוץ המגיפה.

 

לאורך החודש האחרון, ההיארעות בקבוצה זו עלתה ביותר מכפליים במישיגן. מספר המקרים בילדים קטנים יותר – תינוקות עד גיל 9 שנים – גם מצוי במגמת עליה, עם עליה של מעל 230% מ-19 בפברואר. עליה זו הובילה חלק מבתי הספר להפסיק את הלימודים במוסדות החינוך לפרק זמן מסוים לאחר חופשת האביב, על-מנת להאט את קצב ההדבקה.

 

במינסוטה נרשמה עליה מהירה בהיקף מקרי הדבקה בווריאנט B.1.1.7, עם שיעורי הדבקה גבוהים יותר בקרב ילדים, בהשוואה להיקף המקרים שתועד עם המהדורות המוקדמות יותר של הנגיף.  המומחים במדינה הסבירו כי הרושם הוא כי ילדים בהחלט מהווה מקור חשוב להתפשטות הוריאנטים החדשים של נגיף הקורונה.

 

במסצ'וסטס, המספר הגדול ביותר של מקרים חדשים של זיהום בנגיף הקורונה בשבועיים האחרונים תואר בילדים ובני נוער. למרות שמרבית המקרים של COVID-19 בילדים ובני נוער הם קלים, המחלה עשויה להיות חמורה באלו עם מחלות רקע. גם ילדים בריאים עלולים לפתח תסמונת דלקתית רב-מערכתית חמורה, הדורשת אשפוז.

 

ממחקרים עולה כי ילדים, בדומה למבוגרים, עלולים לפתח תסמינים הנותרים לאורך זמן רב לאחר הזיהום.

 

בישראל, וריאנט B.1.1.7 הגיע למדינה בסוף חודש דצמבר והפך לדומיננטי בינואר. עד סוף חודש ינואר, בבית החולים הדסה עין כרם תועדו 4 חולים בגילאי 13 ימים עד שנתיים, אשר אושפזו במחלקת טיפול נמרץ קורונה בילדים. עד תחילת חודש פברואר, משרד הבריאות במדינה הזהיר רופאים כי עליהם להתכונן לעליה במספר המקרים של קורונה בילדים.

 

מומחים מארצות הברית מסבירים כי כאשר בתי הספר נסגרו שוב, מספר המקרים עקב נגיף הקורונה המקורי ועקב וריאנט B.1.1.7 צנח, עדות לכך שהווריאנט החדש אינו מסוכן יותר לילדים, אך זן זה מדבק יותר לכולם.

 

המומחים שמחו מאוד לשמוע על החדשות האחרונות לפיהן חברת פייזר יעיל בילדים בגילאי 12-15 שנים. עם זאת, בשל האתגרים הכרוכים באחסון החיסון בקור, מנהל המזון והתרופות האמריקאי עדיין לא נתן אור ירוק למתן החיסונים. הצפי הוא כי יידרשו עוד חודשים רבים בטרם ניתן יהיה להציע את החיסונים לבני הנוער.

 

הם מקווים מאוד כי הורים ובני משפחה היכולים לקבל את החיסונים יעשו כן, מאחר ומדובר בדרך מצוינת להגן על ילדים אותם עדיין לא ניתן לחסן. הדרך הטובה ביותר להגן על הילדים היא למנוע מהמבוגרים סביבם להידבק בנגיף.

 

לידיעה במדסקייפ

 

הערת מערכת: לאור הויכוח המתחולל כעת בין ראשי מערכת החינוך למשרד הבריאות באשר לאופן פתיחת הלימודים בכל הגילאים, כדאי לשים לב לדיווח זה. 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<