חדשות

שר הבריאות חתם על האמנה לשיקום מערכת הבריאות של פורום 5 מיליארד לבריאות (הודעת משרד הבריאות)

26/04/2021

הודעת משרד הבריאות

שר הבריאות חתם על אמנה לשיקום מערכת הבריאות: ״אסור להחזיר את המדינה לתת תקצוב״

שר הבריאות, יואל (יולי) אדלשטיין חתם היום (שני) על אמנה של פורום 5 מיליארד לבריאות, לחיזוקה ושיקומה של מערכת הבריאות לאחר שנת הקורונה. הפורום מאגד תחתיו למעלה מ-80 ארגונים  - האגודה לזכויות החולה, ארגון רופאי המדינה, הסתדרות האחים והאחיות בישראל , תנועת הנוער והבוגרים המחנות העולים, ארגוני חולים ארגונים פרה רפואיים וארגונים אזרחיים. השר אמר: "שנת הקורונה שיקפה לנו את החשיבות האקוטית בטיפוח מערכת הבריאות. מערכת בריאות עוצמתית חיונית לחוסנה של מדינת ישראל. אסור להחזיר את מערכת הבריאות לתת תקצוב. דבר כזה, הוא כפגיעה ביטחונית במדינה".

מטעם פורום 5 מיליארד לבריאות נמסר: ״אנו מודים לשר הבריאות על נכונותו לשקם את מערכת הבריאות ועל כך שאירח אותנו בלשכתו. שנת הקורונה הוכיחה שהחוסן הלאומי של ישראל תלוי לא רק בביטחון אלא גם הבריאות. חייבים לחזק את מערכת הבריאות הציבורית, אסור לחזור לעולם הישן שבו הרעיבו את המערכת הן מבחינת תקנים לצוותים רפואיים והן מבחינת תשתיות שהובילו לאשפוז חולים במסדרון ועל מזרונים על הרצפה. חייבים להתאים את מערכת הבריאות לצרכים של מדינת ישראל. כל זאת כדי לשמור על עיקרון השיוויון כבוד האדם ופרטיותו של כל חולה וחולה בישראל״.

בתגובה לידיעה זו, איגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית הודיע כי הוא תומך באמנה לשיקום מערכת הבריאות.

נציג האיגוד, פרופ' חגי לוין, ביקר היום באוהל המחאה של המחנות העולים ופורום 5 מיליארד לבריאות.

שנת הקורונה חלפה והבעיות המבניות החמורות במערכת הבריאות נשארו. היעדר בסיס לעדכון תקציבי ותגבור כוח אדם פוגע בבריאות הציבור בישראל, בשגרה וחירום.

עד כה הוקצו משאבים זמניים בלבד. נותר מחסור אקוטי וכרוני בתקציבים וכוח אדם במערכת הבריאות, הפוגע בצוות ובציבור, במיוחד באוכלוסיות מוחלשות.

כך למשל בשירותי בריאות הציבור נותרו 27 אחיות אפידמיולוגיות בלבד ואין מנגנון עדכון תקציבי לרפואה מונעת.

הערת המערכת: רק אתמול דיווחנו על ההערכה של משרד הבריאות על הצפי למחסור חמור ברופאים וחשש לפגיעה באיכות המקצוע בתוך 15 שנה, כך שיש לקוות שהאמנה הזו אינה אקט הצהרתי של יחסי ציבור בלבד, אלא התחייבות משמעותית של המשרד לשיקום והכנת מערכת הבריאות לאתגרים העומדים בפתח.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<