חדשות

עדויות חדשות מצביעות על מספר מאפיינים המלווים בסיכון מוגבר לסיבוכי קורונה בחולי סוכרת (Diabetologia)

30/04/2021

 

מטה-אנליזה גדולה של חולים עם אבחנה של COVID-19 וסוכרת הובילה לזיהוי מספר מאפיינים המעידים על סיכון מוגבר להתפתחות תחלואה חמורה או תמותה על-רקע הזיהום הנגיפי, כולל מין זכר, גיל מבוגר, מחלות רקע, טיפול באינסולין ורמות סוכר גבוהות בעת הקבלה לאשפוז, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת Diabetologia.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי סוכרת זוהתה כגורם סיכון חשוב לפרוגנוזה גרועה של חולים עם זיהום בנגיף הקורונה. כעת הם ביקשו לזהות מאפיינים של חולי סוכרת המלווים בסיכון מוגבר למחלה חמורה ותמותה עקב הזיהום הנגיפי.

 

החוקרים ערכו חיפוש בארבעה מאגרי נתונים שונים לאיסוף מידע עד אוקטובר 2020 וזיהו 22 מאמרים, שכללו בסך הכול 17,687 משתתפים.

 

מהנתונים עולה כי בהשוואה לנשים, בגברים תועדה עליה של 28% בסיכון לתמותה עקב הזיהום ועליה של 36% בסיכון למחלה חמורה עקב נגיף הקורונה. בהשוואה לחולים צעירים יותר, באלו מעל גיל 65 שנים תועד סיכון גבוה פי 3.5 לתמותה עקב הזיהום ועליה של 67% בסיכון למחלה חמורה. עם זאת, לא תועד קשר ברור בין עישון או עודף משקל/השמנת-יתר ובין חומרת הזיהום או תמותה עקב הנגיף.

 

באופן כללי, מחקרים מעטים בחנו את הקשר בין גורמי סיכון ספציפיים לסוכרת או סמנים מעבדתיים ובין תוצאות הזיהום. נוכחות רמות סוכר בדם של מעל 200 מ"ג/ד"ל או מתחת ל-110 מ"ג/ד"ל לווה בעליה של פי 8.6 בסיכון לתמותה עקב זיהום בנגיף הקורונה.

 

בהשוואה לחולים אחרים, באלו אשר טופלו באינסולין תועד סיכוי גבוה ב-75% לתמותה עקב זיהום בנגיף הקורונה. מנגד, בקרב מטופלים במטפורמין תועד סיכוי נמוך ב-50% לתמותה עקב הזיהום, בהשוואה לחולים אחרים.

 

בדומה לאוכלוסיה הכללית, מחלות רקע ניבאו תוצאות גרועות יותר, כאשר מחלת ריאות חסימתית כרונית לוותה בעליה של 21% בסיכון לתמותה ובעליה של 36% בסיכון למחלה חמורה על-רקע הזיהום הנגיפי. בנוכחות מחלות לב וכלי דם או מחלת כליות נרשמה עליה של 56% ו-93% בסיכון לתמותה עקב הזיהום, בהתאמה.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים על-מנת להבין טוב יותר את גורמי הסיכון הספציפיים לסוכרת, כולל סוג ומשך הסוכרת, או מחלות רקע נוספות.

 

Diabetologia. Published online April 28, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<