חדשות

מיגרנה מלווה בסיכון מוגבר למחלת עין יבשה (JAMA Ophth)

14/03/2019

 

בחולים עם מיגרנה קיים סיכון גבוה יותר למחלת עין יבשה, בהשוואה לאוכלוסיה הכללית, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו במהלך חודש מרץ בכתב העת JAMA Ophthalmology. החוקרים כותבים כי למרות שהמנגנון המדויק הקושר בין שני המצבים אינו-ידוע, תהליכים דלקתיים מסוימים עשויים לעמוד בבסיס הקשר.

 

החוקרים זיהו 72,969 מבוגרים שטופלו במרפאות עיניים בין 1 במאי, 2008, ועד 31 במאי, 2018. מבין אלו, 5,352 (7.3%) אובחנו עם מיגרנה ו-9,638 חולים (13.2%) אובחנו עם מחלת עין יבשה. לאחר תקנון לקבוצת הגיל ומין החולים והוצאת חולים עם שנטלו תרופות מסוימות, אלו עם מחלות אוטואימוניות או פרוצדורות רפואיות שנקשרו עם עין יבשה, הם מצאו כי הסיכויים למחלת עין יבשה בנוכחות אבחנה של מיגרנה היו גבוהים פי 1.42, בהשוואה לסיכויים באלו ללא מיגרנה.

 

מגדר נקבי וגיל מתקדם השפיעו גם כן על חוזק הקשר הנ"ל. לפני תקנון לערפלנים, החוקרים זיהו קשר מובהק סטטיסטית בנשים בכל קבוצות הגיל, לאחר תקנון, קשר מובהק בין מחלת עין יבשה ובין מיגרנה זוהה בחולים בגילאי 65 שנים ומעלה, הן בקרב גברים (יחס סיכויים של 1.96) והן בקרב נשים (יחס סיכויים של 2.47).

 

העליה בחוזק הקשר על-רקע גיל מתקדם עולה בקנה אחד עם מחקר קודם. גיל מתקדם ומגדר נקבי זוהו כשני גורמי סיכון להתפתחות מחלת עין יבשה משנית לשינויים על-רקע גילי והורמונאלי.

 

החוקרים מסבירים כי תהליכים דלקתיים עשויים לשחק תפקיד הן במיגרנה והן במקרים של מחלת עין יבשה, ואלו עשויים להסביר את הקשר בין שני המצבים.

 

לסיכום, ממצאי המחקר מרמזים כי מגדר נקבי וגיל מתקדם משחקים תפקיד חשוב בקביעת חוזק הקשר בין מיגרנה ובין מחלת עין יבשה. הם קוראים לרופאים המטפלים בחולים עם היסטוריה של מיגרנה להיות מודעים לכך שהם בסיכון מוגבר למחלת עין יבשה.

 

JAMA Ophth. Published Online March 7, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני