חדשות

תערובת של זני חיידקים שונים עשויה לסייע בהפחתת התקפי אסתמה בילדים (מתוך כנס ה-EAACI)

15/06/2019

 

מתוצאות שתי מטה-אנליזות חדשות שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-European Academy of Allergy and Clinical Immunology עולה כי תערובת חיידקים, קוקטייל הכולל 21 זני חיידקים, עשויה להפחית התקפי אסתמה בילדים בגיל בית-ספר וצפצופים בילדים לפני גיל בית-ספר.

 

התכשיר הפומי קרוי Broncho Vaxom וניתן למשך 10 ימים רצופים בכל אחד משלושה חודשים עוקבים. התכשיר אינו מאושר לשימוש בארצות הברית ועד כה התייחסו אליו כאל חלק מטיפולי רפואה אלטרנטיבית. התערובת כוללת תמציות לא-פעילות של חיידקים נשימתיים פתוגניים וכאשר אלו מגיעים למעי, הם מפעילים תאים דנדריטים אשר מגבירים את פעילות מערכת החיסון ובסופו של דבר מספקים הגנה מפני פתוגנים בדרכי האוויר.

 

במטה-אנליזה הראשונה, חוקרים מהולנד זיהו 24 מחקרים שדיווחו על התועלת של התרופה כתוספת למניעת זיהומים בדרכי נשימה לאחר סקירה שיטתית של הספרות בשפה האנגלית.

 

הממצאים הצביעו על שיעור נמוך משמעותית של התקפי אסתמה בילדים בגילאי 6-18 שנים לאחר טיפול בתערובת החיידקים, בהשוואה לפלסבו (הבדל ממוצע של 0.86-, p<0.00001). בנוסף, זוהתה ירידה של 23% בשיעור התלקחויות מחלת ריאות חסימתית כרונית במדגם המחקר (סיכון יחסי של 0.77, p=0.0002).

 

במטה-אנליזה השניה מפולין מצאו חוקרים כי בילדים לפני גיל בית-ספר נרשמה ירידה בצפצופים בעקבות נטילת התערובת. בילדים לפני גיל בית ספר תועדה ירידה של קרוב לאירוע צפצופים אחד במהלך השנה. מאחר וכל אירוע נשימתי כזה משנה את המבנה של דרכי האוויר ואינו הפיך, ישנה חשיבות רבה להפחתת מספר אירועי צפצופים בילדים צעירים.

 

האיכות של חלק גדול מהמחקרים הייתה ירודה ובחלק מהמקרים היה קשה לערוך השוואה ולא היה ברור אם הירידה בהתלקחויות הייתה קשורה לשינויים חיסוניים או לירידה בזיהומים בדרכי הנשימה.

 

הממצאים משתי סקירות אלו מעידות כי תערובת זו עשויה לסייע במניעת מחלות נשימתיות בילדים.

 

מתוך כנס ה-EAACI

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<