חדשות

חיסון חי-מוחלש כנגד שפעת בתרסיס תוך-אפי בטוח לשימוש בילדים עם אסתמה (Vaccine)

19/06/2019

 

בילדים עם אסתמה וצפצופים חוזרים אשר קיבלו חיסון חי-מוחלש תוך-אפי כנגד שפעת לא תועד סיכון מוגבר לזיהומים בדרכי נשימה תחתונות, בהשוואה לילדים שקיבלו זריקה של חיסון מומת כנגד שפעת, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך חודש יוני בכתב העת Vaccine.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון אם ההמלצות בהנחיות למתן חיסון חי-מוחלש לילדים בגילאי שנתיים ומעלה עם אסתמה לוו בעליה בסיכון לזיהומים בדרכי נשימה תחתונות, בתוך 21 או 42 ימים ממתן החיסון, בהשוואה להנחיות הסטנדרטיות למתן חיסון מומת לילדים עם אסתמה.

 

החוקרים השלימו מחקר עוקבה רטרוספקטיבי לפני/אחרי ההנחיות, שהתמקד בילדים בגילאי 2-17 שנים עם אסתמה, אשר קיבלו לפחות חיסון אחד כנגד שפעת בשתי קבוצות רפואיות גדולות בין 2007-2016. שתי הקבוצות המליצו על חיסון מומת בשלב מוקדם; בשנת 2010, קבוצה אחת יישמה את ההנחיות שהמליצו על מתן חיסון חי-מוחלש לכלל הילדים, כולל אלו עם אסתמה.

 

התוצאים העיקריים כללו זיהומים בדרכי נשימה תחתונות שדרשו הערכה רפואית והופיעו בתוך 21 ו-42 ימים ממתן החיסון כנגד שפעת.

 

מדגם המחקר כלל 7,851 חיסונים כנגד שפעת ב-4,771 ילדים עם אסתמה. בקבוצה שפעלה לפי הנחיות חיסון חי-מוחלש, שיעור המטופלים שקיבלו חיסון חי-מוחלש עלה מ-23% ל-68% לאחר יישום ההנחיות, זאת בהשוואה לעליה מ-7 ל-11% בקבוצת הביקורת.

 

מניתוח הנתונים עלה כי לא תועדה עליה ביחס הסיכויים לזיהומים בדרכי נשימה תחתונות, בעיקר התלקחויות אסתמה, לאחר יישום ההנחיות אודות חיסון חי-מוחלש, הן באופן כולל והן בתוך 21 או 42 ימים ממתן החיסון.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי במדגם גדול זה של ילדים עם אסתמה, המלצות למתן חיסון חי-מוחלש במקום חיסון מומת כנגד שפעת לא הובילו לעליה בזיהומים בדרכי נשימה תחתונות לאחר החיסון.

 

Vaccine. Published online June 10, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<