חדשות

תרופה ביולוגית חדשה, דופאלומאב (דופיקסנט) לטיפול באסתמה קשה מסוג 2 (הודעת סאונפי)

26/08/2019

הודעת סאנופי

מחלת האסתמה סובלת מתדמית של 'מחלה לא קשה', לצד נתונים שמראים כי 1000 איש מתים מדי יום מהתקף אסתמה בעולם. אסתמה היא מחלה בת 5 דרגות חומרה. דרגות 4 ו 5 נחשבות לאסתמה קשה חולים אלה, מעבר למשאף, ומרחיבי סימפונות עם סטרואידים בדרגות נמוכות,  נוטלים גם סטרואידים בכדורים. איכות חייו של הנוטלים סטרואידים בצורה סיסטמית (דרך הפה בכדור באופן קבוע) מאד ניזוקה. הוא מדכא את תהליך החיסון ויש להם הרבה תופעות לוואי (שעלולות להופיע אפילו לאחר חודש שימוש אחד ולאו דווקא שנים רבות). סטרואידים פומיים משפיעים על לא מעט מערכות ועלולים לגרום לאוסטאופרוזיס, לעליה בסיכון לזיהומים, לקאטארקט, לבעיות קרדיו וסקולריות, ליתר לחץ דם, ואף להשפיע משמעותית על מערכת העיכול (גורם לקיבים), ואף יש להם השפעה על המצב הנפשי,להפריע לשינה, משפיע על המשקל, מנפח  (מון פייס) ובטן נפוחה, העור הופך לדק ושביר, והם אף מדכאים את בלוטת הארדנאל – שמפריש  הורמון באופן תדיר. בילדים זה משפיע על גדילה ונחשב ממש בעייתי. כל השפעת הסטרואודים שלמרות יעילותם המשמעותית על האסמתיים, הרי שעדיין 5% מחולי האסתמה נחשבים לחולי אסתמה קשה (4-5) שאינם שולטים במחלתם, מגיעים לפחות פעמיים בדנה לאשפוזים, סובלים כמעט בדרך קבע מצפצופי ריאות בזמן שינה, אינם ישנים היטב, לא מצליחים להחזיק עבודה לאורך זמן, ומתקשים בפעילות גופנית בסיסית.

 

בשנים האחרונות עם כניסתן של תרופות ביולוגיות בתחום האסתמה, חלה מהפכה ושיפור ניכר בטיפול באסתמה קשה, יחד עם זאת, עפ"י נתוני דו"ח 2019 של GINA  (Global Initiative for Asthma) עדיין, כחמישית (17%) מאוכלוסיית החולים הקשים אשר מחלתם אינה בשליטה למרות שימוש בטיפולים הקיימים.

 בדיוק לקבוצה זו יכול לסייע ולתת מענה מחקר קליני ( (VENTURE שפורסם במגזין המדעי NEW ENGLAND JOURNAL OF MEDICINE שמראה שדופאלומאב (דופיקסנט) תרופה ביולוגית יחידה מבין הקיימות היום, לטיפול באסתמה קשה, למטופלים הצורכים סטרואידים פומיים באופן כרוני ורמות אאזונופילים (מרכיבי דלקת במחלתם) בין 0 ל 400 ועדיין לא מאוזנים, הראתה יעילות גבוהה: במחקר נמצא כי דופקסנט הראה יעילות גבוהה בהפחתת אשפוזים, התלקחויות והתקפות אסתמה קשות בכ60% לצד ירידה בצריכת סטרואידים פומיים ב 70%.

דופיקסנט (DUPIXENT) הוא טיפול ביולוגי לאסתמה קשה הניתן פעם בשבועיים בהזרקה עצמית תת עורית הטיפול מעכב איתות של חלבוניIL-4  ושל IL-13, שני ציטוקינים עיקריים הדרושים לתגובה חיסונית מסוג 2 המערבת תאים מסוג  th2בעלי תפקיד מרכזי במנגנון התפתחות אסתמה קשה, אלרגית ודלקתית (אאזונופילית) הטיפול מתאים  החל מגיל 12.

 כיום בסל התרופות מאושרת קבוצת התרופות הביולוגיות IL5 לבעלי רמות אאזונופילים מעל 400 כאשר דופיקסנט נמצאה יעילה ובטוחה לשימוש מרמת אאזונופילים 0 ובכך, היא התרופה היחידה שיכולה לסייע לחולי אסתמה מסוג 2 (שבין 50-70 אחוז מהם אינם מגיבים לטיפולים הקיימים היום בשוק והאסתמה שלהם בלתי נשלטת).

דופיקסנט תוגש לסל הבריאות ע"י חברת 'סאנופי ישראל' בהתוויה לטיפול באסתמה קשה מסוג 2 מגיל 12 עם רמות אאזונופילים בין 0 ל 400. התרופה קיבלה אישור FDA באוקטובר 2018 בהתוויה של תוספת על משאפים למחלה בדרגה בינונית עד קשה, מגיל 12. לדופיקסנט התוויות נוספות לחולים הסובלים מאטופיק דרמטיטיס, וופוליפים נאזלים.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<