חדשות

תוצאות מבטיחות לשימוש ב-CRISPR כנגד גן נגיף HBV (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-AASLD)

16/11/2019

 

הכלי לעריכת-גנים CRISPR עשוי לשמש להשתיק גן חשוב של נגיף HBV (Hepatitis B Virus), כך עולה מתוצאות מחקר מעבדתי מוקדם. החוקרים מדווחים כי זו הפעם הראשונה בה הכלי שימש במודל של נגיפי HBV. ממצאי המחקר הוצגו במהלך כנס מטעם ה-American Association for the Study of the Liver שנערך בבוסטון.

 

החוקרים התמקדו בגן S gene, האחראי לאנטיגן HBsAg (Hepatitis B Surface Antigen) ונוכחותו בדם מעידה כי אדם נדבק בנגיף. השאלה היא האם זהו היעד הנכון. הפחתת כמות האנטיגן מהווה רעיון טוב מאחר והסברה היא כי זהו הגורם לעיכוב מערכת החיסון מסילוק הנגיף. באופן זה ניתן לסייע למערכת החיסון להתגבר ולפנות את הנגיף מהדם, עם עזרה קלה של חלק מהתרופות האנטי-ויראליות.

 

החוקרים השתמשו בגישת CRISPR חדשה יותר, בשם CRISPR-STOP לפרוצדורת עריכת הגנים. הרעיון היה כי כלי זה יעיל לעריכה כמו הכלי הסטנדרטי, אך בטוח יותר. במקום יצירת שבר דו-גלילי, הכלי החדש מבוסס על עריכת בסיס בכדי לשנות באופן ביוכימי בסיס דנ"א מבסיס אחד לאחר ולשלב קודון עצירה ברצף המטרה, דבר אשר יעצור את יכולת גן המטרה לייצר חלבון תפקודי.

 

באמצעות גישה זו, הוסף קודון עצירה לגן המטרה של 71% מתאי הכבד עם עדות לבסיס השונה. מדובר בתגובה מרשימה מאוד. בנוסף, חלה ירידה בהיקף של 92% בהפרשת HBsAg עם גישת עריכת הגנים.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-AASLD

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<