חדשות

חוקרים מאוסטרליה מיפו את התגובה החיסונית בנדבקים בנגיף הקורונה בחולה עם מחלה לא חמורה (NATURE, מתוך מדסקייפ)

25/03/2020

מאת נעה גנזבורג, Bsc

חוקרים מאוסטרליה דייוחו בשבוע שעבר כי הם מיפו את התגובה החיסונית בנדבקים בנגיף קורונה שפיתחו מחלה לא חמורה של COVID-19 , צעד שעשוי לסייע בפיתוח חיסון או תרופה למגיפה.

בעוד שרב הנדבקים בוירוס חווים תסמינים קלים בלבד, כעשרים אחוזים מהנדבקים חווים מחלה חריפה או מסכנת חיים.  החוקרים בחנו את בדיקות הדם של אישה בשנות הארבעים לחייה, ומצאו כי התגובה החיסונית היתה דומה למלחמת מערכת החיסון עם נגיף השפעת. הם מצאו עליה ברמות של תאים מפרישי נוגדנים (ASCs, antibody-secreting cells ), תאי TFH (ר"ת follicular helper T cells), תאי T מסוג CD4+ ו- CD8+ משופעלים וכן נוגדני אימונוגלבולין M ו-G הנקשרים לוירוס הקורונה SARS-CoV-2 הגורם למחלת ה-COVID-19- כל אלה זוהו בבדיקות דם לפני החלמה מתסמיני המחלה. השינויים הללו בתופעות החיסוניות נמשכו כשבוע לפחות לפני תום הצגת התסמינים.

לדברי החוקרים הצעד הבא הוא לאפיין את השינויים הללו  במערכת החיסון בעוקבה גדולה יותר של חולי COVID-19   ובדרגות חומרה שונות כדי לקבוע האם אפשר להשתמש בשינויים האלה כגורמים מנבאים לחומרת המחלה, כמו גם על מנת להעריך דרכים להשפיע עליה. הם מציינים כי חוקרים יכולים להשתמש במתודות המחקר שלהם כדי להבין את התגובה החיסונית בעוקבות גדולות של COVID-19, וכדי להבין מה חסר או שונה במקרים של מחלה קטלנית.

לדברי החוקרים, כאשר ניטרו את התגובה החיסונית של המטופלת, הם הצליחו לחזות מתי היא תחלים. המטופלת נותרה בלתי מזוהה אך לחוקרים ידוע שהיא אזרחית אוסטרלית שפונתה ממחוז ווואהן שבסין. התקווה היא שממצאים כאלה יזרזו את פיתוח החיסון באמצעות זיהוי של מועמדים מתאימים לקבלתו, כמו גם זירוז של פיתוח טיפול תרופתי מתאים בחולים שכבר נדבקו בנגיף.

לדיווח במדסקייפ

SOURCE: https://go.nature.com/3d7fgG8 Nature Medicine, online March 16, 2020.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני