חדשות

עדויות חדשות תומכות בשימוש ב-Anakinra כנגד COVID-19 (מתוך The Lancet Rheumatology)

09/05/2020

 

מתוצאות מחקר רטרוספקטיבי שפורסמו בכתב העת The Lancet Rheumatology עולות עדויות התומכות במתן מינון גבוה של Anakinra (קינרט) לטיפול בחולים מאושפזים עם COVID-19, לאחר שטיפול זה לווה בשיעורי הישרדות גבוהים יותר משמעותית, אם כי לא תועדו הבדלים בשיעורי הישרדות ללא-הנשמה מכאנית.

 

מחקר העוקבה רטרוספקטיבי נערך בבית חולים במילאנו שבאיטליה וכלל חולים בגילאי 18 שנים ומעלה עם אבחנה של COVID-19, תסמונת מצוקה נשימתית חדה בדרגה בינונית-עד-חמורה ועדות לתהליכי דלקת מוגברים (רמות CRP של 100 מ"ג/ליטר ומעלה ו/או ריכוז פריטין של 900 ננוגרם/מ"ל ומעלה), אשר לא היו מונשמים ולא אושפזו ביחידות טיפול נמרץ.

 

החוקרים השוו את שיעורי ההישרדות, הישרדות ללא-הנשמה, שינויים ב-CRP, תפקוד נשימתי ומצב קליני בין חולים שקיבלו טיפול סטנדרטי בדמות Hydroxychloroquine ו-Lopinavir עם Ritonavir, להם ניתן בנוסף טיפול ב-Anakinra במתן תוך-ורידי במינון 5 מ"ג/ק"ג, פעמיים ביום (מינון גבוה), או מתן בזריקה תת-עורית במינון 100 מ"ג, פעמיים ביום (מינון נמוך) או קבוצת חולים שלא קיבלו טיפול ב-Anakinra.

 

מדגם המחקר כלל 29 חולים שקיבלו טיפול תוך-ורידי ב-Anakinra במינון גבוה עם טיפול סטנדרטי והנשמה לא-פושנית, 16 חולים תחת טיפול סטנדרטי והנשמה לא-פולשנית ו-17 חולים טופלו ב-Anakinra במינון נמוך בשילוב עם הנשמה לא-פולשנית וטיפול סטנדרטי. עם זאת, הטיפול ב-Anakinra הופסק לאחר 7 ימים בשל השפעה מעטה על רמות CRP והמצב הקליני של החולים.

 

לאחר 21 ימים, הטיפול ב-Anakinra במינון גבוה לווה בירידה ברמות CRP ושיפור פרוגרסיבי בתפקוד הנשימתי ב-21 מבין 29 החולים (72%); חמישה חולים (17%) נדרשו להנשמה מלאכותית ושלושה חולים (10%) הלכו לעולמם.

 

בקבוצת הטיפול הסטנדרטי, ב-8 מבין 16 החולים (50%) חל שיפור נשימתי לאחר 21 ימים; חולה אחד (6%) נדרש להנשמה מכאנית ו-7 חולים (44%) הלכו לעולמם.

 

לאחר 21 ימים, שיעורי ההישרדות עמדו על 90% בקבוצת הטיפול במינון גבוה של Anakinra ועל 56% בקבוצת הטיפול הסטנדרטי (P=0.009). שיעורי הישרדות ללא הנשמה מכאנית עמדו על 72% בקבוצת הטיפול ב-Anakinra, לעומת 50% בקבוצת הטיפול הסטנדרטי (P=0.15).

 

בקטרמיה תועדה בארבעה מבין 29 (14%) חולים תחת Anakinra במינון גבוה ובשניים מבין 16 (13%) חולים בקבוצת הטיפול הסטנדרטי. הפסקת הטיפול ב-Anakinra לא לוותה בהישנות תהליכים דלקתיים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר תומכים בתועלת של Anakinra במינון גבוה לטיפול בחולים עם COVID-19 ותסמונת מצוקה נשימתית חדה, לאחר שתועד שיפור קליני בלמעלה מ-70% מהחולים. הם קוראים להשלים מחקרים נוספים לאישור ממצאי המחקר.

 

The Lancet Rheumatology 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<