חדשות

סיבות אפשריות לירידה בגיל החולים עם זיהום COVID-19 (מתוך אתר Medscape)

30/06/2020

 

הגיל החציוני של חולים חדשים עם COVID-19 מצוי במגמת ירידה במספר אזורים ברחבי ארצות הברית ובמאמר מערכת שפורסם באתר Medscape הציעו מומחים מספר סיבות אפשריות לכך, כולל עליה במספר הבדיקות, הקפדה גדולה יותר על אמצעי מיגון בקרב קשישים ועליה במקרי ההדבקה בצעירים.

 

המומחים כותבים כי עם העליה בהיקף הבדיקות בקהילה, ניתן לזהות מספר גדול יותר של מקרים קלים אסימפטומטים. בתחילת המגפה הבדיקות היו שמורות לחולים הקשים ביותר, אשר לרוב היו חולים קשישים, ולכן הגיל החציוני של המקרים היה מבוגר יותר. כעת, הבדיקות זמינות יותר וחלק ממקומות העבודה משלימים בדיקות לנגיף באופן שגרתי בקרב העובדים, דבר המוביל לזיהוי יותר זיהומים בקרב מבוגרים צעירים, כאלו אשר בעבר לא היו מאובחנים.

 

במידה והגיל החציוני ירד רק בשל הגדלת מספר הבדיקות, אזי ניתן היה לצפות לעליה במספר המקרים שזוהו בכל קבוצות הגיל, ירידה בשיעור הבדיקות החיוביות בכל קבוצות הגיל, עם עליה בבדיקות במקום העבודה שיעור הבדיקות החיוביות צפוי לרדת שכן רוב הבדיקות יהיו שליליות, לא צפוי שינוי באשפוזים מאחר ולא חלה עליה בהיקף המגפה.

 

במידה וההסבר לירידה בגיל החציוני של החולים נעוץ בכך שקשישים יכולים להגן טוב יותר על עצמם מפני הזיהום, אזי הירידה בגיל החציוני של הנדבקים החדשים תתכן ללא שינוי בבדיקות. במידה והירידה בגיל החציוני של המקרים החדשים הינה רק בשל הגנה טובה יותר בקשישים ניתן היה לצפות לירידה במספר המקרים החדשים בקשישים, ירידה בשיעור הבדיקות החיוביות שתהיה הגדולה ביותר בקשישים וירידה באשפוזים.

 

שני התרחישים הקודמים הם טובים, שכן השאיפה היא להגדלת מספר הבדיקות והגנה טובה יותר על הקשישים. עם זאת, הסבר אפשרי נוסף לירידה בגיל החציוני של הנדבקים החדשים הוא עליה בהיקף המקרים במבוגרים צעירים, ככל הנראה משנית לפתיחת בתי העסק, מקומות הבילוי ומקומות העבודה.  במידה והירידה בגיל החציוני של הנדבקים החדשים הינה משנית לעליה במקרי הדבקה של צעירים, ניתן לצפות לעליה במספר המקרים החדשים  ובשיעור הבדיקות החיוביות בצעירים, לצד עליה בשיעור האשפוזים של מבוגרים צעירים.

 

בפועל, סביר להניח כי הירידה בגיל החציוני הינה שילוב של שלושת הגורמים הללו, עם הבדלים בין מקומות שונים. מנתוני ה-CDC עולה כי פרט לילדים בגילאי 0-4 שנים, שיעור התוצאות החיוביות צנח בכל קבוצות הגיל (הסבר 1: יותר בדיקות). ירידה זו הייתה הבולטת ביותר בקרב קשישים (הסבר 2: קשישים זהירים יותר). עם זאת, שיעור הבדיקות החיוביות התייצב באלו בגילאי 18-49 שנים ועשוי להתחיל לעלות עם עליה בהתפרצויות ברחבי המדינה (הסבר 3: יותר זיהומים בצעירים).

 

לידיעה במדסקייפ

 

הערת מערכת:

תופעה זו קיימת גם בארץ ונראה כי המאמר רלבנטי גם למקומותנו.

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<