חדשות

משמעות מוטאציית D614G במגפת COVID-19 (מתוך Cell)

08/07/2020

 

חוקרים מצאו כי וריאנט בחלבון ה-Spike של נגיף SARS-CoV-2, D614G, הפך במהירות לנפוץ ברחבי העולם. מהנתונים הקליניים והמעבדתיים עלה כי וריאנט D614G הוביל לשינוי בפנוטיפ של הנגיף, כאשר ההשפעה של המוטאציה על ההדבקה, תחלואה ופיתוח אמצעי טיפול וחיסון, אינה ידועה.

 

החוקרים מדווחים כי ישנן עדויות מהימנות לפיהן שינוי של חומצת אמינו בחלבון ה-Spike של הנגיף, D614G, זוהה בשלב מוקדם במהלך המגפה וכי נגיפים המכילים G614 הינם הדומיננטיים כיום בחלקים רבים בעולם. השאלות המרכזיות הן האם מדובר בתוצאה של ברירה טבעית ומה המשמעות עבור מגפת COVID-19.

 

מהנתונים הזמינים אין הוכחות כי נגיפים המכילים G614 הם מדבקים יותר או שהעברת הנגיף קלה יותר, בהשוואה לנגיפים המכילים D614G. לאור זאת, ישנן שאלות רבות אודות ההשלכות הפוטנציאליות, אם בכלל, של וריאנט D614G על מגפת COVID-19.

 

החוקרים כותבים כי במידה ונגיפים המכילים G614 באמת מדבקים יותר באוכלוסיה, אזי יהיה קשה יותר לשלוט בזיהום הנגיפי. עם זאת, לא ניתן לתת תשובה חד-משמעית לשאלה זו בשלב זה.

 

יתרה מזאת, עד כה אין הוכחות כי זיהום בנגיף SARS-CoV-2 המכיל וריאנט G614 יוביל למחלה חמורה יותר. מהנתונים הזמינים עולה כי בחולים שנדבקו בנגיפים המכילים G614 תועדו רמות גבוהות יותר של רנ"א נגיפי, אך לא זוהו הבדלים בתוצאות האשפוזים. שני מחקרים אחרים תמכו בממצאים אלו ומהעדויות הזמינות בשלב זה עולה כי וריאנט D614G הינו גורם פחות חשוב ל-COVID-19 בהשוואה לגורמי סיכון אחרים, דוגמת גיל ומחלות רקע.

 

למרות שמוטאציית D614G הממוקמת בחלק החיצוני של חלבון ה-Spike זכתה לתשומת לב רבה ועלו הצעות כי הדבר עשוי להשפיע על יכולת הנגיף להתחמק מתגובה אימונית בעקבות חיסון כנגד הנגיף, החוקרים סבורים כי הדבר לא סביר ומאמינים כי מוטאציית D614G לא צפויה להשפיע משמעותית על יעילות חיסונים המצויים כיום בשלבי פיתוח.

 

ההשפעה של המוטאציה הנ"ל על תגובה לטיפולים תרופתיים כנגד הנגיף אינה ידועה. בשלב זה אין הוכחות כי המוטאציה עשויה להשפיע על גישות טיפול דוגמת נוגדנים חד-שבטיים או תרופות הפועלות על תהליכים במורד הדרך. עם זאת, עד להבנה טובה יותר של מוטאציית D614 במהלך הזיהום בנגיפי SARS-CoV-2, יש לקחת בחשבון את המוטאציה בכל חיסון או טיפול עליו עובדים.

 

Cell 2020

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<