חדשות

גורמי סיכון למחלות ממאירות בחולי לופוס (Arthritis Care Res)

24/08/2020

 

ממצאי מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Arthritis Care & Research מעידים כי גיל מתקדם ומין זכר הינם גורמי סיכון למחלה ממארת בקרב חולים עם לופוס.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את גורמי הסיכון למחלות ממאירות בחולי לופוס. הם בחנו את המשתנים הקליניים ומחלות ממאירות בחולים עם אבחנה חדשה של לופוס. ניתוח סטטיסטי שימש לזיהוי גורמי סיכון למחלות ממאירות באופן כולל וכן לממאירויות הנפוצות ביותר, כולל משתנים דמוגרפיים, טיפולים תרופתיים (סטרואידים, תרופות נגד-מלריה, תרופות לדיכוי חיסוני) ועישון, תוך תקנון לפעילות לופוס.

 

מדגם המחקר כלל 1,668 משתתפים (מעקב ממוצע של 9 שנים), בהם אובחנו 65 מחלות ממאירות: 15 מקרים של סרטן שד, 10 מקרים של סרטן עור שאינו מלנומה, 7 מקרי סרטן ריאה, 6 ממאירויות המטולוגיות, 6 ממאירויות של הערמונית, 5 מלנומות, 3 ממאירויות צוואר רחם, 3 ממאירויות כלייתיות, 2 ממאירויות קיבה, 2 ממאירויות ראש וצוואר, 2 ממאירויות בבלוטת התריס וכן ממאירות אחת רקטום, מקרה יחיד של סרקומה, תימומה וסרטן הרחם. מחצית מהמחלות הממאירות (כולל כלל מקרי סרטן ריאות) תועדו בקרב מעשנים בהווה או בעבר.

 

מניתוח רב-משתני עלה כי בקרב גברים ובקרב אלו בגיל מתקדם תועדה עליה בסיכון הכולל למחלות ממאירות בעת אבחנת לופוס. בנוסף, עישון לווה בסיכון מוגבר לסרטן ריאות. באשר לסיכון לסרטן שד, החוקרים זיהו קשר חיובי בין גיל החולה ובין הסיכון לממאירות, כאשר טיפול בתרופות נגד-מלריה לווה בסיכון מופחת לממאירות. תרופות נגד-מלריה ופעילות מחלה גבוהה יותר נקשרו לוו בסיכון מופחת לסרטן עור שאינו-מלנומה, בעוד שגיל החולה וטיפול ב-Cyclophosphamide לוו בעליה בסיכון לממאירות. עוד זיהו החוקרים כי מחלה פעילה לוותה בסיכון מוגבר לממאירות המטולוגית ובסיכון מופחת לסרטן עור שאינו-מלנומה.

 

החוקרים כותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי עישון הינו גורם סיכון הפיך, בפרט לסרטן ריאות, בחולים עם לופוס. טיפול בתרופות לדיכוי חיסוני אינו מלווה בסיכון מוגבר לממאירות, פרט לקשר שזוהה בין טיפול ב-Cyclophosphamide ובין סרטן עור שאינו מלנומה. הממצאים הצביעו על קשר שלילי בין טיפול בתרופות נגד-מלריה ובין הסיכון לסרטן שד וסרטן עור שאינו מלנומה. פעילות לופוס נקשרה בקשר חיובי עם הסיכון לממאירות המטולוגית ובקשר שלילי עם הסיכון לסרטן עור שאינו מלנומה.

 

החוקרים מציינים כי בשל המספר הקטן של מחלות ממאירות, דרושים מחקרים נוספים לאישור ממצאי המחקר.

 

Arthritis Care Res 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<