חדשות

האיגוד לאלרגיה מפרסם גילוי דעת עדכני על התופעות האלרגיות הקשורות לחיסון נגד קורונה ומבהיר שהחיסון בטוח וממליץ להימנע מהפניית יתר לאלרגולוגים בכדי לא לעכב מתן החיסונים

21/01/2021

מאת מערכת אי-מד

האיגוד לאלרגיה ואימונולוגיה מפרסם גילוי דעת חדש הנוגע לחיסונים נגד הקורונה בו הוא מציין ומדגיש שלאחר למעלה מ-20 מיליון מנות חיסון שניתנו ברחבי העולם נצפו מקרים מועטים בלבד של אלרגיה משמעותית, ואף לא מקרה אחד של תמותה. 

להערכת האיגוד אין סיכון מוגבר לתגובה אלרגית לחיסון בכל מי שידוע שהינו רגיש לאלרגנים נשאפים, סוגי מזון, תרופות, לטקס, חומר ניגוד רנטגני, עקיצת חרקים ואף במטופלים עם אורטיקריה כרונית (סרפדת). יש להפנות מטופלים עם הרגישויות הללו לחיסון
כנגד קורונה כמקובל על פי הנחיות משרד הבריאות.

האיגוד ממליץ למטופלים שחוו תופעת לוואי לזריקת החיסון הראשונה ומועמדים לזריקת החיסון השניה לעבור תשאול על ידי רופא מטפל על פי הנחיות משרד הבריאות.

במקרים של תגובה מאוחרת (למעלה מ- 4 שעות) , תגובות מקומיות ופריחה שאיננה אלרגית האיגוד סבור שניתן להפנות לחיסון השני.

עם זאת, כאשר ישנה תגובה אלרגית מיידית שאיננה קשה יש לבצע הערכה של הרופא המטפל ולהפנות לייעוץ אלרגי לפי הצורך.

האיגוד מציין שתגובה אלרגית קשה לחיסון הראשון מהווה התווית נגד לחיסון השני אולם כאן מומלץ להתייעץ עם אלרגולוג טרם החלטה על מניעת החיסון.

בנוסף, כותבים מחברי נייר העמדה כי "לדעת האיגוד הישראלי לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית אין צורך בהפניית יתר של מטופלים לצורך קבלת אישור אלרגולוג מומחה, מכיון שהדבר יוצר עיכובים מיותרים במתן חיסונים נגד קורונה. לאור הבטיחות  המוכחת של החיסון, והסיכון הגבוה לסיבוכי המחלה, אנו קוראים לשיקול דעת טרם הפניית מטופלים למרפאות אלרגיה."

לנייר העמדה המלא באתר האיגוד לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<