חדשות

התועלת ארוכת הטווח של תרומפלסטיה ברונכיאלית בחולים עם אסתמה לא-נשלטת (Lancet Respiratory Medicine)

22/02/2021

 

התועלת של תרומפלסטיה ברונכיאלית בחולים עם אסתמה לא-נשלטת נשמרת לאורך מעל 10 שנים, כך עולה מתוצאות מחקר BT10+ שפורסמו בכתב העת Lancet Respiratory Medicine.

 

תרומפלסטיה ברונכיאלית אושרה בארצות הברית בשנת 2010 לחולים בגילאי 18 שנים ומעלה עם אסתמה עיקשת וחמורה, העמידה לטיפול במשאפי סטרואידים וביתא-אגוניסטים ארוכי-טווח. במהלך הפרוצדורה האנדוסקופיה, גלי רדיו מחממים את דרכי האוויר להפחתת מסת שריר חלק בדרכי האוויר.

 

במחקרים האקראיים-מבוקרים AIR, RISA ו-AIR2, תרומפלסטיה ברונכיאלית הובילה לשיפור בקרת אסתמה למשך עד חמש שנים לאחר הטיפול, כפי שהוכח לפי ירידה במספר התלקחויות אסתמה, פניות לחדרי מיון ואשפוזים בבתי חולים, כמו גם שיפור איכות החיים.

 

במחקר BT10+ החוקרים יצרו קשר עם 136 משתתפים במחקרים הללו שעברו תרומפלסטיה ברונכיאלית (52% מבין 260 החולים המקוריים עברו תרומפלסטיה) לפחות 10 שנים מוקדם יותר. הם הצליחו ליצור קשר גם עם 56 חולים בקבוצת הביקורת.

 

מהנתונים עלה כי התועלת של תרומפלסטיה ברונכיאלית כנגד התלקחויות חמורות נותרה לאורך 10 שנים ויותר לאחר הפרוצדורה. שיעור ההתלקחויות החמורות והביקורים בחדרי מיון היה גבוה יותר בביקור מחקר BT10+, בהשוואה לשיעורים לאחר חמש שנים, אך ההשפעה החיובית למצב בתחילת המחקר נותרה, וכן השיפור באיכות החיים על-רקע אסתמה נותר למשך עד 10 שנים.

 

החוקרים מדווחים כי לא היו עדויות לפגיעה כלשהי בתפקוד הריאתי בעקבות תרומפלסטיה ברונכיאלית. להיפך, היו רמזים לכך שהפרוצדורה סייעה בשימור תפקוד ריאתי לאורך הזמן, בהשוואה להידרדרות הצפויה עם הגיל, על-פי מדדי FEV1.

 

בשישה חולים לאחר תרומפלסטיה ברונכיאלית (7%) הייתה עדות הדמייתית לברונכיאקטזיות, אשר היו קלות בכל המקרים למעט אחד ולא לוו בתסמינים קליניים, דוגמת שיעול, כיח, או זיהום חוזר.

 

לסיכום, מנתוני מחקר BT10+ עולה כי היעילות של תרומפלסטיה ברונכיאלית נשמרת לאורך עשור ומעלה וכי לפרוצדורה זו פרופיל בטיחות מתקבל על הדעת בחולים עם אסתמה לא-נשלטת.

 

Lancet Respiratory Medicine, online January 29, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<