חדשות

לא רק נגד קורונה: עטיית מסכות מפחיתה את תסמיני האלרגיה (הודעת המרכז הרפואי לגליל בנהריה)

05/04/2021

הודעת המרכז הרפואי לגליל בנהריה

לא רק נגד קורונה: עטיית מסכות מפחיתה את תסמיני האלרגיה

כך עולה ממחקר שפורסם על ידי  רופאים-חוקרים מהמרכז הרפואי לגליל בנהריה ומהפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר-אילן בגליל. ד"ר עמיאל דרור: "חלקיקים קטנים כמו אבקנים בימי הפריחה באביב, נלכדים בבד של המסכה ומונעים תגובה אלרגית"

מסתבר שעטיית מסכות עשויה לעזור לא רק במאבק נגד נגיף הקורונה, אלא גם בהתמודדות מול תסמיני האלרגיה העונתית, שנפוצים מאוד בתקופת האביב הנוכחית.


מחקר שנערך במרכז הרפואי לגליל, בשיתוף הפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי של אוניברסיטת בר-אילן בגליל, מגלה כי שימוש במסכות עשוי להיות יעיל בסינון אלרגנים נפוצים. מדובר בבשורה של ממש עבור קרוב למיליון אנשים בישראל הסובלים מנזלת אלרגית, ובמיוחד כאלו הסובלים מאבקנים הנכנסים לאף ולפה ומקרדית אבק הבית.


אחד מעורכי המחקר, ד"ר עמיאל דרור, רופא-חוקר במרכז הרפואי לגליל ובפקולטה לרפואה של בר-אילן בגליל, מספר שהמחקר בדק את ההשפעות של עטיית מסכה על חולי אלרגיה עם תסמינים קלים, מתונים וקשים. "בדקנו אם המסכות שאנו נוהגים לעטות על פנינו בתקופת הקורונה עוזרות לסנן גם חלקיקים אחרים, כמו אלו הגורמים לאלרגיה", הוא מסביר. "מסתבר שהחלקיקים הללו, כמו אבקנים הנובעים מהפריחה באביב, נלכדים בבד של המסכה ולא נכנסים לקנה הנשימה, ולכן אנו רואים פחות ופחות סימפטומים של אלרגיה, הנפוצים מאוד בחילופי עונות בכלל ובתקופת האביב בפרט".


כחלק מהמחקר השתמשו כ-300 אחים ואחיות במסכות כירורגיות ו/או מסכות N95 בפרק זמן של שבועיים. מהנתונים עולה, כי בפרק זמן זה, יותר מ-60% מהם חוו פחות התעטשויות, נזלת ותחושה של "אף סתום", בעת שהשתמשו במסכות משני הסוגים.
מפילוח הנתונים עולה, כי 40% מהאחים שסובלים מאלרגיה קשה, חוו ירידה בסימפטומים בעת שחבשו את המסכה, וכך לגבי 30% מהאחים הסובלים מאלרגיה מתונה. את השיפור הגדול ביותר חוו משתתפים במחקר הסובלים מאלרגיה קלה, כאשר 54% מהם חשו שיפור בתסמיני האלרגיה בעת עטיית מסכה.


המחקר פורסם בכתב העת המדעי לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית.

בתמונה: שניים מעורכי המחקר, ד"ר עמיאל דרור (משמאל) וד"ר אייל סלע צילום: אלי כהן

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<