חדשות

כימואימונותרפיה עשויה להיות עדיפה על אימונותפיה לטיפול ב- NSCLC

11/06/2021

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

ניתוח-על שהוצג בכנס החברה האמריקאית לאונקולוגיה קלינית (ASCO) הראה כי כימואימונותרפיה עשויה להיות עדיפה על טיפול אימונותרפי בלבד בטיפול בחולי סרטן ריאות מתקדם של תאים שאינם קטנים (NSCLC) וביטוי PD-L1 של 1% -49%. המחקר הדגים חציון שרידות כללית של 14.5 חודשים בקרב מטופלים שטופלו בתרופות אימונותרפיה שאושרו על ידי ה- FDA, בהשוואה לחציון שרידות כללית של 21.4 חודשים בקרב חולים שטופלו בכימואימונותרפיה (HR 0.68, 95% CI 0.52-0.90). בנוסף, חציון השרידות ללא התקדמות (PFS) שנצפה היה 4.2 חודשים לעומת 7.78, בהתאמה (HR 0.68, רווח בר-סמך של 95% 0.52-0.90).

"מתוצאות אלו ניתן להסיק השערה בלבד," הדגיש מחבר המחקר, שכן רק שני מחקרים בניתוח העריכו אימונותרפיה בלבד, בעוד ששישה מחקרים העריכו כימואימונותרפיה. בנוסף, "ניסויים קליניים אינם משקפים חולים בעולם האמיתי שטופלו במשטרי טיפול שאושרו על ידי ה-FDA", אמר. עם זאת, "נראה כי משטרי כימותרפיה-אימונותרפיה שאושרו על ידי ה- FDA עשויים לשפר את חציון השרידות הכללית וה-PFS בהשוואה למשטרי אימונותרפיה בלבד ברוב קבוצות המשנה של החולים, כולל מבוגרים בגילאי 65-74, ומבוגרים עם ECOG של 1", הוסיף. הטיפול לא הראה יתרון משמעותי לחולים בגילאי 75 ומעלה, אם כי "אין שום עדות לכך שמבוגרים יותר הראו תוצאות גרועות יותר במשטרי כימותרפיה-אימונותרפיה בהשוואה לאימונותרפיה בלבד", ציין.

המטופלים שהשתתפו בניתוח-על זה היו חולי NSCLC מתקדם עם ביטוי של PD-L1 וללא מוטציות EGFR או שינויים ב-ALK. המטופלים שטופלו באימונותרפיה בלבד טופלו ב- pembrolizumab (Keytruda), ו-nivolumab (Opdivo) בתוספת ipilimumab (Yervoy). המחקרים שכללו טיפול בכימואימונותרפיה בדקו בעיקר טיפול מבוסס פלטינום ביחד עם pembrolizumab, atezolizumab (Tecentriq) ו-nivolumab-ipilimumab. המחקר כלל תוצאות של 639 חולים שקיבלו כימואימונותרפיה ו-529 חולים שטופלו באימונותרפיה בלבד. קבוצת הטיפול המשולב כללה אחוז גבוה יותר של נשים, של לבנים ושל אנשים עם היסטוריה של עישון.

לכתבה ב-Medpage today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<