חדשות

סיגריות אלקטרוניות השיגו שיעורי גמילה מעישון גבוהים יותר מתחליפי ניקוטין באופן ניכר ומובהק סטטיסטי (NEJM)

31/01/2019

מחקר חדש שפורסם אמש ב-NEJM מצביע על כך ששימוש בסיגריות אלקטרוניות היה יעיל יותר בהשגת גמילה מעישון משימוש בתחליפי ניקוטין בקרב מטופלים שקיבלו בנוסף גם תמיכה התנהגותית.

ברקע מסבירים החוקרים כי סיגריות אלקטרוניות משמשות  בדרך כלל כאמצעי לניסיונות להפסקת  עישון  אך עד כה היו ראיות מוגבלות לגבי יעילותם בהשוואה לתחליפי ניקוטין שאושרו כטיפולים תרופתיים להפסקת עישון.

בכדי לבחון זאת החוקרים הקצינו באופן אקראי מבוגרים שלקחו חלק בפעילויות להפסקת עישון מטעם שירותי הבריאות בבריטניה, לתחליפי ניקוטין על פי בחירתם, כולל שילובי מוצרים, הניתנים לתקופה של עד 3 חודשים, או לשימוש בחבילת סיגריות אלקטרונית (דור שני של סיגריה אלקטרונית הניתנת למילוי חוזר) עם בקבוק אחד של נוזל ניקוטין אלקטרוני [18 מ"ג למיליליטר], עם המלצה לרכוש עוד נוזלים אלקטרוניים של טעם וריכוז על פי בחירתם.

הטיפול בשתי הקבוצות כלל תמיכה התנהגותית שבועית למשך של לפחות 4 שבועות.

יעד המחקר העיקרי היה השגת התנזרות מתמשכת במשך שנה אחת, אשר תוקפה  ביוכימית בביקור הסופי. משתתפים אשר אבדו למעקב או לא סיפקו אימות ביוכימי נחשבו ככאלה שלא נגמלו. תוצאות משניות כללו שימוש בטיפולים נוספים ע"פ דיווח המשתתפים ותסמינים נשימתיים.

החוקרים מדווחים כי בסך הכלל נכללו 886 משתתפים בהקצאה האקראית.

שיעור ההתנזרות לשנה היה 18.0% בקבוצת הסיגריות האלקטרוניות, לעומת 9.9% בקבוצת ההחלפה לניקוטין (סיכון יחסי, 1.83, 95% רווח סמך בין  1.30 ל -2.58, P <0.001).

בקרב משתתפים שהשיגו התנזרות של שנה אחת, אלו בקבוצת הסיגריות האלקטרוניות נטו יותר מאלה בקבוצת  תחליפי הניקוטין להשתמש במוצר שהוקצה להם ב -52 שבועות (80% [63 מתוך 79 משתתפים] לעומת 9% [4 מתוך 44 משתתפים]).

באופן כללי, גירויים בפה  או בגרון דווחו בתדירות גבוהה יותר בקבוצת הסיגריות האלקטרוניות (65.3%, לעומת 51.2% בקבוצת הניקוטין), לעומת בחילות שדווחו בתדירות גבוהה יותר בקבוצת הניקוטין (37.9%, לעומת 31.3% קבוצת הסיגריות האלקטרונית).

קבוצת הסיגריות האלקטרונית דיווחה על ירידה גדולה יותר בשכיחות של שיעול וליחה במהלך ה-52 השבועות הראשונים של  המחקר בהשוואה לקבוצת תחליפי הניקוטין  (סיכון יחסי לשיעול, 0.8, 95% CI, 0.6-0.9, סיכון יחסי ליחה, 0.7 , 95% , CI, 0.6-0.9). לא היו הבדלים משמעותיים בין הקבוצות בשכיחות של צפצופים או קוצר נשימה.

מסקנות החוקרים הן שסיגריות אלקטרוניות היו יעילות יותר בהשגת יעד הפסקת העישון בהשוואה לטיפול בתחליפי ניקוטין, כאשר השימוש במוצרים אלה מלווה בתמיכה התנהגותית. (המחקר מומן על ידי המכון הלאומי לחקר הבריאות ומחקר סרטן בבריטניה) .

 

NEJM, January 30, 2019

הערת המערכת: כדאי לשים לב לכך שמדובר במחקר שמומן ע"י מערכת הבריאות הבריטית, שכפי שכבר דיווחנו נוקטת מדיניות שונה בתכלית לזו המקובלת בישראל באשר לסיגריות אלקטרוניות, כפי שדיווחנו על כך לאחרונה.   המחקר הזה שמקבל במה חשובה ומכובדת כמו NEJM עשוי בהחלט לחזק את אלה שתומכים בגישה הרואה את הסיגריות האלקטרוניות ככלי עזר יעיל להשגת גמילה מעישון סיגריות קונבנציונליות.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<