חדשות

הבטיחות והפרופיל הפרמקוקינטי של מטפורמין בחולים עם מחלת כבד כרונית (Aliment Pharmacol Ther)

08/04/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Alimentary Pharmacology & Therapeutics מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי אין שינוי בפרופיל הפרמקוקינטי של מטפורמין בחולים עם מחלת כבד כרונית בהיקף המעלה חשש מפני עליה מסוכנת בריכוזי התרופה וכן לא נרשמה עליה מסוכנת בריכוז לקטט בחולים אלו.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מנהל המזון והתרופות האמריקאי כולל בתווית המצורפת לטיפול במטפורמין אזהרת סיכון מפני חמצת לקטית בחולים עם אי-ספיקת כבד. עם זאת, מאחר ואין עדויות רבות בנושא, הם ביקשו לבחון את הבטיחות והפרופיל הפרמקוקינטי של מטפורמין בחולים עם מחלת כבד כרונית.

 

החוקרים השלימו מחקר חתך שכלל חולים עם מחלת כליות כרונית עם ובלי סוכרת מסוג 2 שכבר טופלו במטפורמין (34 חולים) וכן מחקר פרוספקטיבי בו ניתן מטפורמין (500 מ"ג, פעמיים ביום) למשך עד שישה שבועות (24 חולים). במהלך המחקר הושלם מעקב אחר ריכוזי לקטט ומטפורמין בדם. החוקרים בחנו את הפרופיל הפרמקוקינטי והשוו אותם אל מול ערכים עליהם דווח בעבר במטופלים בריאים וחולים עם סוכרת מסוג 2 ללא מחלת כבד כרונית.

 

מהנתונים עולה כי כל ריכוזי מטפורמין ולקטט בדם נותרו מתחת לסף הבטיחות (מטפורמין, 5 מ"ג/ליטר; לקטט, 5 מילימול/ליטר). לא זוהה קשר בין ריכוזי לקטט בדם ובין הריכוז הממוצע של מטפורמין במצב יציב.

 

בחולים עם מחלת כבד כרונית, אבחנה של סוכרת מסוג 2 לוותה בריכוזי לקטט גבוהים יותר בדם (ערכים גבוהים ב-48% בהשוואה לערכים שתועדו באלו ללא סוכרת מסוג 2).

 

בחולים עם מחלת כבד כרונית עם שחמת כבד ריכוזי לקטט היה גבוהים ב-23%, בהשוואה לחולים ללא שחמת כבד.

 

הפרופיל הפרמקוקינטי של מטפורמין בחולים עם מחלת כבד כרונית היה דומה לזה של חולים עם סוכרת מסוג 2 וללא מחלת כבד.

 

היחס בין פינוי מטפורמין ובין פינוי קריאטינין היה נמוך יותר באופן שולי בחולים עם מחלת כבד כרונית, בהשוואה לנבדקים בריאים (חציון טווח בין רבעוני של 12.6, לעומת 14.9, בהתאמה, p=0.03).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי בחולים עם מחלת כבד כרונית לא חל שינוי משמעותי דיו בפרופיל הפרמקוקינטי של מטפורמין בכדי להביא לריכוזים מסוכנים של מטפורמין או לקטט בדם.

 

Aliment Pharmacol Ther. 2020;51(5):565-575

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני