חדשות

פרופ' לוי בתדרוך היומי מסביר את אזהרת המסע לחו''ל ואת חשיבות בידוד נוסעים המגיעים ממדינות שבהן יש חשש לווריאנטים חדשים

22/04/2021

משרד הבריאות מפרסם היום אזהרת מסע בריאותית :

 
משרד הבריאות ממליץ לכלל האוכלוסייה, לרבות מחוסנים ומחלימים, להימנע מנסיעות לא הכרחיות לחו"ל.

כמו כן, משרד הבריאות ממליץ לכלל האוכלוסייה, לרבות מחוסנים ומחלימים, להימנע מנסיעות למדינות הבאות:

  • אוקראינה
  • אתיופיה
  • ברזיל
  • דרום אפריקה
  • הודו
  • מקסיקו
  • תורכיה

נוכח שיעורי התחלואה הגבוהים בעולם ונוכחות וריאנטים מדאיגים (VOC – Variant of  Concern), משרד הבריאות ממליץ לכלל הציבור, כולל המחוסנים והמחלימים, שלא לצאת מגבולות ישראל בעת הנוכחית. 

מומלץ לעקוב אחרי שינויי הרשימה העיתיים באתר משרד הבריאות.


* אזהרת המסע מייצגת הן את המצב הנוכחי והן את מגמת התחלואה. זאת, בהתבסס על מספר קריטריונים: הצהרת המדינות, היקף התחלואה של הנכנסים לישראל מיעדים אלה, אחוז המחוסנים והמחלימים מתוך המאומתים, עדות לקיומם של וריאנטים ועוד.

** אזהרות דומות פורסמו זה מכבר על ידי גופים שונים בעולם, ביניהם ה-CDC בארצות הברית, ממשלת בריטניה ועוד.

*** יודגש שגם מחוסנים או מחלימים עלולים להדבק בגרסאות חדשות של הנגיף באזורי ההתפרצות, ובכך לסכן לא רק את עצמם ואת הקרובים אליהם, אלא את המדינה כולה.

בתדריך לתקשורת שהעביר הערב פרופ' חזי לוי, מנכ"ל משרד הבריאות, הוא הדגיש את העובדה שבמדינות רבות קיימת תחלואה רבה ולכן יש חשיבות רבה למניעת כניסה של ווריאנטים עמידים באמצעות בידוד נכנסים לא מחוסנים. 

עוד ציין לוי שנכון להיום הווריאנט המדאיג ביותר הוא הדרום אפריקאי שאמנם מהווה כעת רק כ-1% אך נראה שיעילות החיסון נגדו נמוכה יותר.

לוי הדגיש כי מידי יום מתבצעת בדיקה כמה מחוסנים נדבקו ובהתאם בדיקת ריצוף גנטי וחקירה אפידמיולוגית במטרה למנוע מצב של התפרצות בשל ווריאנט חדש עמיד לחיסון.

כמו כן ציין לוי שחובת עטיית המסיכות בשטחים סגורים שרירה וקיימת ושהיא מאוד חשובה למניעת התפרצויות. גם בשטח פתוח כאשר יש התקהלות צפופה מומלץ מאוד לעטות מסיכות, הוסיף.

לגבי חיסון לילדים, זה יהיה אפשרי רק כאשר החיסון לילדים יעבור את כל האישורים הנדרשים כולל של הגורמים המקצועיים המקומיים ולא מסתפקים רק באישור ה-FDA . לוי טען שכל הטוענים כנגד חיסון לילדים בשל היותו מסוכן ולא יעיל - טועים ומטעים. 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<