חדשות

מול שיא עולמי של מקרי קורונה חדשים בשבוע האחרון בישראל עם למעלה מ-5 מיליון מחוסנים, נמשכת מגמת הירידה בתחלואה ויציבות בהדבקה (מקדם R עלה ל-0.82)

23/04/2021

מאת מערכת אי-מד

בעוד שה-WHO מתריע מפני שיא שבועי של מקרי קורונה חדשים בשבוע האחרון בעולם (5.24 מיליון מקרים חדשים, שבירה של השיא הקודם שהיה 5.04 מיליון, עם למעלה מ-83,000 מקרי מוות), כשביפן מוכרז מצב חירום ועליה מדאיגה בשיעורי התמותה בברזיל ובהודו , בישראל נמשכת המגמה החיובית של ירידה בהדבקה ותחלואה תוך חזרה לשגרת חיים נורמלית, וכל זאת כמובן הודות לשיעורי ההתחסנות הגבוהים מאוד.

נכון להיום ע"פ תמונת המצב היומית של מגן ישראל מאושפזים בבתי החולים 255 איש בשל COVID-19 , מהם 66 מחוסנים לאחר 2 מנות (כ-26% מכלל המאושפזים).

בימים האחרונים מקדם ההדבקה עלה אמנם ל-0.82 , ה-R הגבוה ביותר בשבועות האחרונים, כפי שניתן לראות כאן, מתוך לוח הבקרה

אך מגמת הירידה במ' החולים הקשים נמשכת , כשנכון להיום מספרם עומד על 160 לעומת כ-500 לפני פחות מחודש כפי שניתן לראות כאן

השבוע פרסם המכון הלאומי לחקר מדיניות בריאות דו"ח ראשון של צוות חוקרים אשר בחן אספקטים שונים של החיסון כנגד קורונה בישראל. 

להלן ההמלצות למקבלי ההחלטות של מחברי הדו"ח:

 1 .המשך מתן החיסונים נגד קורונה בישראל, בקבוצות היעד שטרם התחסנו.

 2 .בחינת גורמים הקשורים לחוסר התחסנות בקבוצות אוכלוסייה שטרם התחסנו נגד קורונה, על מנת למקד טוב יותר תוכניות התערבות להגברת שיעור המתחסנים.

 3 .המשך ניטור התחלואה מנגיף הקורונה בישראל, כולל ניטור מולקולרי להופעתם של זנים חדשים שעלולים לסכן את מבצע החיסונים.

 4 .המשך ניטור בטיחות החיסונים נגד קורונה באוכלוסייה הכללית.

 5 .בחינת משך המיגון שהחיסון נגד קורונה מקנה למניעת תחלואה.

 6 .היערכות לרכישת והכנסת חיסונים נגד קורונה בקרב ילדים, הן בהיבט הלוגיסטי והן בהיבט של הסברה לכלל האוכלוסייה ולתת-קבוצות באוכלוסייה.

הערת המערכת:  על רקע הפער העצום בין מה שמתרחש בעולם הרחב וגם באזורינו צריך להבין את ההמלצה הגורפת של משרד הבריאות להימנעות מנסיעה מחו"ל ואזהרת מסע ספציפית ל-7 מדינות בהן יש תחלואה גבוהה במיוחד. ברור גם שגורם מפתח לשמירה על רמת התחלואה הנמוכה הוא מניעת הגעת ווריאנטים עמידים ולכן חשוב מאוד שמערך הבדיקות והבקרה על נוסעים נכנסים ימשיך לפעול בצורה מיטבית. בשלב זה אין עדיין חובת בידוד על מחוסנים החוזרים ממדינות חשודות לווריאנטים עמידים, אך חשוב מאוד יהיה כמובן לעקוב אחרי מקרים של הדבקה של מחוסנים, כפי שמוצג גם בהמלצה 3 לעיל,  ובמיוחד של חוזרים מחו"ל.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<