חדשות

נגיף קורונה חדש עלול לעבור מבעלי חיים לבני אדם (Clinical Infectious Diseases)

22/05/2021

 

בזמן שהעולם מתמודד עם מגפה עקב נגיף קורונה חדש אחד שככל הנראה עבר מבעלי חיים, חוקרים זיהו נגיף קורונה חדש נוסף מילד עם דלקת ריאות במלזיה בשנת 2017-2018, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Clinical Infectious Diseases.

 

הנגיף החדש קרוי CCoV-HuPn-2018 והינו נגיף הקורונה הראשון מכלב (Canine Coronavirus, או CCoV) שזוהה אי-פעם בבני אדם. במידה ומחקרים נוספים יאשרו כי מדובר בפתוגן, אזי מדובר יהיה בנגיף הקורונה השמיני הגורם לזיהום בבני אדם.

 

החוקרים התבססו על בדיקת RT-PCR (Reverse Transcription Polymerase Chain Reaction) ותירבתו תאי כלב A72. מהנתונים עלה כי הנגיף החדש הינו ממשפחת Alphacoronavirus ולו מספר תכונות גנומיות חופפות לנגיף CCoV-II. נגיף SARS-CoV-2 הגורם ל-COVID-19 הינו נגיף ממשפחת Betacoronavirus.

 

עוד מדווחים החוקרים כי בקצה ה-N של הנגיף החדש יש חלק מחוק, מוטאציה אשר תוארה רק בנגיף SARS-CoV-2 באדם, אך לא בזנים בעטלף. נגיף SARS-CoV הגורם למגפת SARS, אשר הובילה למותם של מעל 8,000 חולים בשנת 2003.

 

בנוסף, לא תועדו מוטאציות בחלבון Spike, ממצא העשוי להעיד כי חלק מזני CCoV כבר בעלי פוטנציאל הדבקה של בני אדם.

 

החוקרים מדגישים כי אין בכוונתם לעורר בהלה ולהצהיר כי קיים נגיף קורונה נוסף העלול לגרום צרות. אך הם מאמינים כי חשוב לבחון לעומק את האינטראקציות הללו בין בני אדם וחיות, להבין מהיכן מגיעים הנגיפים הללו, כיצד הם מתנהגים ואילו בעיות הם עלולים לגרום לבני אדם.

 

למרות שמקורו של נגיף הקורונה החדש הוא ככל הנראה בכלבים, החוקרים מדגישים כי אין המשמעות כי היא על בני אדם לחשש מפני כלבים.

 

Clinical Infectious Diseases 2021

 

לידיעה ב-CIDRAP

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<