הודעות אירגונים

העיניים של הרופא נכנסות לקרביים

05/06/2013

טכנולוגיה חדשנית בתחום הניתוחים הזעיר פולשניים, תשנה בקרוב את הדרך בה רופאים יציצו אל תוככי חללי הגוף במהלך הניתוח. מילת הקסם: תלת-מימד כשלמשימה גוייסה טכנולוגיה חדשנית המשמש כיום בקוסולת משחקי הווידאו של מיקרוסופט

 ניתוחזעיר פולשני (minimally invasive) הינו פעולה שכיחה ביותר בעולם הכירורגיה העולמי. מדובר בטכניקה ניתוחית המבוצעת תוך ביצוע של חתך מינמילי בעור החשוף וחדירה למרחב הניתוח באמצעות מוליך ועליו מצלמה או כלי ניתוח בקוטר קטן ביותר. ניתוחים זעיר פולשניים מהווים אופציה ניתוחית חשובה מאוד ונפוצה ביותר בימינו. ניתוחים שכאלו מבוצעים במגוון רחב ביותר של אינדיקציות בשל היתרונות המשמעותיים הטמונים בסוג ניתוח שכזה ביניהם משך ההחלמה הקצר יותר. 

ניתוחים מהסוג הזה דורשים יכולת מוטורית ותיאום יד-עין ברמה הגבוהה ביותר. לא פעם עומדים הרופאים המנתחים בפני קשיים טכניים מורכבים. היבט חשוב ביותר, הנגזר מיתרונו של הניתוח הזעיר פולשני הוא התלות המוחלטת במצלמה אשר מהווה את "העיניים" של הרופא במהלך הפעולה.

בכינוס ותערוכת ביומד ישראל 2013 צפויה להציג המשלחת הגרמנית מספר טכנולוגיות חדשניות ומובילות בתחום הניתוח הזעיר פולשני. המשלחת ובה נציגים של ארבעה "אשכולי" מדעי חיים ומכשור רפואי מגרמניה, תגיע לישראל כדי להדגים את החידושים האחרונים והפיתוחים של גופי המחקר, הפיתוח והייצור הגרמניים, בתחומי הטכנולוגיה הרפואית והביו-הנדסה והנציגים, הכוללים חוקרים מתחומי מחקר ופיתוח מגוונים יקחו חלק בהרצאות המתוכננות לשלושת ימי הכנס ואף יציגו בביתן שישמש גם כנקודת מפגש עם עמיתיהם מישראל.

ביקור המשלחת מאורגן במסגרת קמפיין בינלאומי תחת הכותרת "גרמניה - שותפה לטכנולוגיה רפואית" (Germany - Partner for Medical Technology), שבאחריות המשרד הממשלתי לחינוך ומחקר בגרמניה, שמטרתו להציג את חידושי הטכנולוגיה הרפואית ולקדם שיתופי פעולה בינלאומיים במחקר ופיתוח בין גרמניה ושותפים פוטנציאליים, דוגמת ישראל.

המכון לטכנולוגיה רפואית (ZiMT) באוניברסיטת פרדריך אלכסנדר (Friedrich Alexander University of Erlangen- FAU) בגרמניה, מרכז ואחראי על מחקרים רבים בתחום ההנדסה הביו-רפואית. ד"ר קורט הולר (Dr. Kurt Höller) מנכ"ל המכון, מספר כי הוא רואה חשיבות בשיתוף פעולה בין לאומי בתחום. על פי ד"ר הולר המשלחת הגרמנית מגיעה לארץ על מנת להציג את עבודתם החדשנית וליצור שיתוף פעולה עם חברות וארגונים מישראל.

אחת הטכנולוגיות אשר תוצג היא טכנולוגיית צילום חדשה בתלת-מימד - Time To Flight - המשמשת במשחקי וידאו מתקדמים (למשל בקונסולת ה-XBox One), היכולה לספק עד 100 תמונות בשניה, שתשולב במגוון ניתוחים זעיר פולשניים, ותאפשר למנתחים לבחון את התקדמות הניתוח במספר זויות (ולא רק ישירות קדימה) ולהבדיל בצורה ברורה בין רקמות שונות.  

המצלמה שמפותחת בימים אלה במסגרת אשכול המו"פ הגרמני 3-D Imaging in Medicine, משמשת כיום בעיקר באפליקציות לרכב, דוגמת במערכות בטיחות אקטיביות להגנה על הולכי רגל ומערכות שמירת מרחק, ביישומי מדידה מסחריים ובראיית מכונה ובעיקר בקונסולות משחקי וידאו מתקדמות.

ניתוח זעיר פולשני (minimally invasive) הינו פעולה שכיחה ביותר בתחום הכירורגיה. מדובר בטכניקה ניתוחית המבוצעת תוך ביצוע של חתך מינימלי בעור החשוף וחדירה למרחב הניתוח באמצעות מוליך ועליו מצלמה או כלי ניתוח בקוטר קטן ביותר. ניתוחים זעיר פולשניים מהווים אופציה ניתוחית חשובה מאוד ונפוצה ביותר בימינו. ניתוחים שכאלו מבוצעים במגוון רחב ביותר של אינדיקציות בשל היתרונות המשמעותיים הטמונים בסוג ניתוח שכזה, ביניהם משך ההחלמה הקצר יותר. ניתוחים מהסוג הזה דורשים יכולת מוטורית ותיאום יד-עין ברמה הגבוהה ביותר. לא פעם עומדים הרופאים המנתחים בפני קשיים טכניים מורכבים. היבט חשוב ביותר, הנגזר מיתרונו של הניתוח הזעיר פולשני הוא התלות המוחלטת במצלמה אשר מהווה את "העיניים" של הרופא במהלך הפעולה.

Natural Orifice Translumenal Endoscopic Surgery (NOTES)

בשנים האחרונות התפתחה בתחום הניתוחים הזעיר פולשניים טכניקה ניתוחית חדשה. מדובר בטכניקה הנקראת Natural Orifice Translumenal Endoscopic Surgery (NOTES). בטכניקה הצומחת הזו מבצע הרופא המנתח גישה לחלל הבטן תוך שימוש בחלל אנטומי קיים (למשל דרך מערכת העיכול או דרך מערכת המין בנשים). ד"ר הולר מספר כי "נכון להיום ניתוח זעיר פולשני מבוצע על ידי כירורגים אשר משתמשים במוליך (אנדוסקופ) קשיח. רופאים של מערכת העיכול, לעומת זאת, מבצעים פרוצדורות שונות בתוך חלל מערכת העיכול (קולונוסקופיה, גסטרוסקופיה) תוך שימוש באנדוסקופ גמיש. הגישה החדשה הנקראת NOTES מחייבת שימוש במוליך גמיש בתוך חלל הבטן. אך המנתחים רגילים להשתמש במוליך קשיח ולכן ליחס ישר בין קצה האנדוסקופ ולחלל הפנימי של המטופל ללא שינוי במהלך הניתוח. השינוי בין האוריינטציה הפיזית לבין התצוגה מביאה לפגיעה ביכולת ההתמצאות האופקית וכך לפגיעה ביכולת הניתוחית. פיתחנו חיישן אשר מונח בחלקו המרוחק של האנדוסקופ ומצליח להעניק תמונה מאוזנת אופקית."

המכון לטכנולוגיה רפואית (ZiMT) באוניברסיטת פרדריך אלכסנדר,  יציג במסגרת שבוע הביומד 2013, את האב-טיפוס הראשון מסוגו בעולם של אנדוסקופ מבוסס מצלמת Time To Flight. מצלמת תלת מימד מתקדמת מאלו הקיימות היום בעת ביצוע ניתוח זעיר פולשני. המצלמה מורכבת על קצהו של האנדוסקופ ומעניקה לרופא המנתח יכולת לראות שאינה בנמצא היום. באמצעות המצלמה החדשה מסוגל הרופא להתבונן במספר זויות (ולא רק ישירות קדימה), כשהיכולת החדשה מקלה על הרופא המנתח להבדיל בין רקמות שונות ולבצע את משימתו. "בעת שימוש במוליך גמיש (אנדוסקופ גמיש) קיים קושי בהתמצאות האופקית. פיתחנו חיישן המונח בחלקו המרוחק של האנדוסקופ ומצליח להעניק תמונה מאוזנת אופקית." לדברי ד"ר הולר, הטכנולוגיה עדיין לא נמצאת בשימוש רפואי, "אך ביצענו מחקרים מקיפים על בעלי חיים בהם בחנו את הטכנולוגיה טרם היישום הקליני העתידי".

ד"ר הולר מציין כי שילוב של הטכנולוגיות השונות הללו עתיד להביא לשיפור משמעותי ביכולות הרופא המנתח בעת ביצוע של פעולות וניתוחים זעיר פולשניים מורכבים ופשוטים כאחד. לדברי ד"ר הולר הוא רואה חשיבות בשיתוף פעולה בין לאומי בתחום וכי המשלחת הגרמנית מגיעה לארץ על מנת להציג את עבודתם החדשנית וליצור שיתוף פעולה עם חברות וארגונים מישראל.

שילוב של הטכנולוגיות השונות הללו עתיד להביא לשיפור משמעותי ביכולות הרופא המנתח בעת ביצוע של פעולות וניתוחים זעיר פולשניים מורכבים ופשוטים כאחד.

תחום נוסף בו צפויה להציג המשלחת הגרמנית לכינוס ביומד 2013 טכנולוגיות חדשניות הוא תחום הדימות. אמצעי הדימות השונים מאפשרים לנו לזכות ב"הצצה" לתוך גוף האדם. היכולת לבחון את החלקים הפנימיים של גוף האדם הביאה למהפכה דרמטית, בעולם הרפואה.

תחום הדימות התפתח מאוד מאז נובמבר 1895, הפעם הראשונה בה הצליח הרופא ווילאם רנטגן לצלם באמצעות קרני X (אשר בהמשך ייקראו קרני רנטגן) את ידה של אישתו. טכנולוגיות מתקדמות המשלבות אמצעי דימות שונים הצטרפו לארסנל הרפואי. האמצעים השונים - צילומי הרנטגן, אולטרה-סאונד, טכנולוגית ה- CT ובדיקת התהודה המגנטית, הלא היא ה-MRI, נמצאים היום בשימוש נרחב ביותר. היכולת להבין תהליכים אשר אינם חשופים במבט חיצוני מהווה נדבך חשוב בתהליך האבחנה וההחלטה הטיפולית בתחומי ההתמחות השונים – כירורגיה, אונקולוגיה ועוד.

ד"ר הולר מספר על טכנולוגיית CT מתקדמת אשר נמצאת בפיתוח של חברה גרמנית ותוצג גם היא במהלך ביומד 2013. "מדובר במערכת CT מיוחדת ביותר המיועדת לזיהוי סרטן שד". על פי ד"ר הולר שימוש בטכנולוגיה הזו יביא לאבחנה מדויקת הרבה יותר. "בניגוד למצב היום, התמונה המתקבלת היא ברזולוציה גבוהה ביותר ובתלת מימד. כמו כן חשוב לדעת כי רמת הקרינה מן הבדיקה היא נמוכה יחסית וכי הבדיקה נעשית באופן שהוא הרבה יותר נוח למטופלת. אין צורך להניח את השד בין שתי המחיצות אלא הוא פשוט מונח על השולחן. עובדה זו עשויה להביא להיענות מוגברת לביצוע הבדיקות ולזיהוי מוקדם של סרטן השד."

גרמניה מהווה גורם עולמי מוביל בתחום הדמיית התלת מימד (3-D Imaging in Medicine). משאבים רבים מושקעים בתחום מתוך הבנה של חשיבותו ברפואת העתיד. מחקרים רבים בתחום הדמיית התלת מימד הנערכים בגרמניה מפורסמים בעיתונים מדעיים חשובים ברחבי העולם. גרמניה גם מהווה גורם משמעותי בשוק הטכנולוגיה הרפואית, ואחראית על 14.6% מהיקף  השוק העולמי, שניה רק לארצות הברית.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<