חדשות

הקשר המורכב בין סרטן לכאב והסיכון שכאבי הסרטן יהפכו לכאבים כרוניים על אף ריפוי המחלה/מאמרו של פרופ' אילון אינזברג ב''הארץ''

04/02/2015

מאת מערכת אי-מד

במאמר המתפרסם היום באתר "הארץ" מסביר פרופ' אילון איזנברג, מנהל היחידה לחקר הכאב במכון לרפואת כאב ברמב"ם ומרצה לנוירולוגיה ולרפואת כאב בפקולטה לרפואה בטכניון, את הקשר המורכב בין מחלת הסרטן לתחושות הכאב של המטופלים.

במאמר מעדכן פרופ' איזנברג כי מחקר חדש שפורסם ב-pain מדווח על כך ששיעור גבוה של מטופלים שעברו טיפולי כימותרפיה, מהם גם מטופלים שהחלימו, ממשיכים לסבול מכאבים גם לאחר שהגידול הסרטני כבר לא היה נוכח.

פרופ' איזנברג מתריע מפני כך שמטופלים רבים, מסיבות שונות, אינם מדווחים על הכאבים לרופא המטפל, והוא סבור שיש לעודד מטופלים לדווח שכן בעקבות הדיווח ניתן יהיה להקל על החולים, לסייע להם להתמודד טוב יותר עם הסרטן, ובמקרה שמדובר בכאב עצבי שנגרם בשל התהליך הגידולי או בשל הסרתו (ניתוח, הקרנות, כימותרפיה) זיהוי הכאב ככזה  אף יאפשר  לטפל ישירות במקור הכאב העצבי.  בהעדר טיפול כזה, הכאב עלול להפוך לכאב כרוני, מדגיש פרופ' איזנברג.

פרופ' איזנברג מציין שהטיפול בכאב עצבי על רקע סרטן צריך להיות ספציפי ומתאים לסוג זה של אב עצבי ספציפי,  שנוגדי כאבי רגילים לא בהכרח יוכלו לסייע בהקלתו. במידה וגם זה אינו מסייע מציע איזנברג לשקול גם קנאביס רפואי, רפואה משלימה וטיפולים פסיכולוגיים, וכמובן גם טיפול במסגרת של מרפאת כאב.  

למאמר ב"הארץ"

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<