חדשות

הערכת התאוששות המוח לאחר זעזוע מוח (Neurology)

02/11/2019

 

חבלת ראש, כמו למשל בעקבות משחק ספורט, תאונת דרכים, או נפילה, עשויה להוביל לזעזוע מוח. מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Neurology עולה כי ניתן לזהות עדות הדמייתית לנזק מוחי בבדיקת MRI גם לאחר שתסמיני זעזוע המוח חלפו והספורטאים קיבלו היתר לשוב למשחק, כאשר העדויות לנזק המוחי נותרו למשך 12 חודשים לאחר החזרה לפעילות.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את ההשערה כי שינויים מוחיים משנית לזעזוע מוח הניתנים לזיהוי גם לאחר שניתן היתר רפואי לשוב למשחק, צפויים להיעלם לאחר שנה אחת מחזרה לפעילות.

 

המחקר התצפיתי כלל 24 ספורטאים עם זעזוע מוח, אשר השלימו בדיקות בתוך שבוע מהחבלה, בעת החזרה למשחק ושנה לאחר חזרה לפעילות. מדגם ביקורת גדול כלל 122 ספורטאים שגם השלימו בדיקות לפני כל עונה. כל בדיקת הדמיה שימשה להערכת הקישוריות התפקודית הגלובאלית וזרימת הדם המוחית, לצד בדיקת MD (Mean Diffusivity) ו-FA (Fractional Anisotropy) של החומר הלבן.  החוקרים בחנו את ההשפעות העיקריות של זעזוע מוח על מדדי MRI בכל נקודת זמן לאחר החבלה.

 

מהנתונים עלה כי היבטים שונים של הפיזיולוגיה של המוח הדגימו דפוסים שונים של החלמה לאורך זמן. הן הקישוריות התפקודית הגלובאלית והן מדדי FA לא הדגימו השפעות משמעותיות שנה אחת לאחר חזרה לפעילות, בעוד שזרימת הדם במוח ו-MS הדגימו השפעות שנותרו בטווח הארוך. השפעות זעזוע מוח על מדדי MRI היו גם תלויות בחומרת התסמינים האקוטיים והזמן שחלף עד לחזרה לפעילות.

 

ממצאי המחקר מספקים את ההערכה האורכית הראשונה של זעזוע מוח, תוך התמקדות במרווח הזמן עד לחזרה לפעילות ושנה לאחר קבלת אישור רפואי לחזור למשחק, באמצעות מדדי MRI שונים להערכת מבנה ותפקוד המוח. הממצאים עשויים לסייע בהבנה טובה יותר של המהלך הטבעי של החלמת המוח לאחר זעזוע מוח.

 

Neurology 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<