חדשות

מערכת הדמיה תלת-ממדית מסייעת במניעת טעויות טכניות במהלך ניתוח מעקף קיבה (JAMA Network Open)

27/02/2020

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת JAMA Network Open עולה כי שימוש במערכת הדמיה תלת-ממדית מלווה בשיעור נמוך יותר משמעותית של טעויות טכניות בניתוחי מעקף קיבה, בהשוואה לשימוש במערכת דו-ממדית.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מערכת לפרוסקופית תלת-ממדית אמורה לספק תפיסת עומק מציאותית יותר ואוריינטציה מרחבית טובה יותר, בהשוואה למערכת דו-ממדית. כעת הם ביקשו לבחון את התוצאות הטכניות של ניתוחי מעקף קיבה עם שתי המערבות.

 

התוצאות הטכניות של הניתוחים נקבעו על-בסיס מדד Objective Structured Assessment of Technical Skills וטעויות ניתוחיות נבחנו על-בסיס כלי Generic Error Rating Tool.

 

מדגם המחקר כלל 50 חולים שעברו ניתוח מעקף קיבה (86% נשים, גיל חציוני של 42 שנים, חציון מדד מסת גוף של 46 ק"ג למטר בריבוע), ללא הבדלים דמוגרפיים משמעותיים בין שתי הקבוצות בתחילת המחקר.

 

המספר הממוצע של טעויות רפואיות לכל מקרה היה נמוך יותר משמעותית בפרוצדורות בהן נעשה שימוש במערכת לפרוסקופית תלת-ממדית, בהשוואה לתוצאות שהתקבלו עם שימוש במערכת דו-ממדית (6% לעומת 2%, p<0.001). המספר הממוצע של אירועים על-רקע טעויות היה נמוך יותר משמעותית בעקבות שימוש במערכת תלת-ממדית, בהשוואה לשימוש במערכת דו-ממדית (2% לעומת 4%, p<0.001).

 

ממוצע מדדי Objective Structured Assessment of Technical Skill היה גבוה יותר משמעותית עם השימוש במערכת תלת-ממדית, בהשוואה לשימוש במערכת דו-ממדית (4% לעומת 3%, p<0.001).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי שימוש במערכת לפרוסקופית תלת-ממדית מלווה בירידה מובהקת סטטיסטית בטעויות וסיבוכים של ניתוחי מעקף קיבה, בהשוואה למערכת דו-ממדית.

 

JAMA Network Open 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<